Maj 2016

I MIEJSCE W MISTRZOWSKIEJ KLASIE „G” DLA ZESPOŁU „VENATOR”

Maj 25, 2016 - 10:10
Fot. Anja Sajdak

W tegorocznej edycji konkursu w kategorii solowej wzięło udział blisko 150 sygnalistów, natomiast w kategorii zespołowej 25 zespołów w różnych klasach. Każdego roku najwięcej emocji budzą występy w mistrzowskiej klasie „G”, w której wystąpiło pięć zespołów, w tym Zespół Trębaczy Myśliwskich „VENATOR” Studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 Nasz Zespół, pod przewodnictwem kierownika muzycznego Jędrzeja Strawy, zdobył pierwsze miejsce, za swój występ otrzymując 297 punktów na 300 punktów możliwych.

„Botaniczny maj” cz.3

Maj 24, 2016 - 13:12

Użytek ekologiczny utworzony został w 2014 roku w celu ochrony dobrze zachowanych fragmentów borów mieszanych oraz roślinności łąkowej. Obecnie stanowi doskonałe miejsce dla mieszkańców Poznania a także wszystkich miłośników przyrody, lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu. Dla studentów leśnictwa jest wręcz idealnym miejscem do poznawania roślinności oraz poszerzania swoich zasobów zielnikowych. Wspólne spacery są jedną z metod na szybsze i łatwiejsze wykonywanie własnych zbiorów.

"Rynek pracy szybko wchłania i dobrze opłaca nie tylko informatyków, ale też leśników"

Maj 24, 2016 - 10:37

Wstępem do artykułu jest zdanie „Rynek pracy szybko wchłania i dobrze opłaca nie tylko informatyków, ale też leśników – takie dane przynosi pierwsza edycja rządowego programu, który śledzi losy absolwentów uczelni(...)  Zaskakująco dobrze wygląda sytuacja absolwentów nauk leśnych, których wynagrodzenie przekracza średnie zarobki innych osób z powiatów, w których mieszkają”

Warto studiować leśnictwo :)

 

Artykuł "Wprost"

III miejsce Agaty Banaszak w „II Pilskim Turnieju Łuczniczym”

Maj 23, 2016 - 07:53
Fot. Marcin Adamski

Organizatorzy jak zwykle miło nas zaskoczyli. Mieliśmy okazję przejść trasę 3D, na którą składało się 20 figur zwierząt 3D wykonanych ze specjalnego tworzywa. Po zejściu z trasy mogliśmy uczestniczyć w konkursie wabienia jeleni, konkursie sygnalistów myśliwskich i wielu innych atrakcjach.
Święty Hubert podarował wszystkim uczestnikom Festiwalu niezwykle dobrą pogodę.

 

 

 

Marcin Adamski,

Sekcja Łucznicza Koła Leśników UP w Poznaniu

Ogólnopolska konferencja naukowa „Gospodarka łowiecka jako element ochrony różnorodności biologicznej oraz budowania świadomości ekologicznej społeczeństwa”

Maj 23, 2016 - 07:40

Prof. dr hab. Janusz Nowacki, przewodniczący Rady Programowej konferencji, na wstępie spotkania podkreślił, że konferencja jest okazją do dyskusji nad najpilniejszymi problemami gospodarki łowieckiej wspomagającej zachowanie różnorodności biologicznej. Naukowcy, myśliwi, leśnicy jak i przedstawiciele organizacji pozarządowych dyskutowali na temat możliwości budowania świadomości ekologicznej społeczeństwa dotyczącej gospodarki łowieckiej w oparciu o rzetelną wiedzę.

Uwaga maturzyści- przyszli studenci

Maj 20, 2016 - 15:04

Wnioskodawca musi spełnić także jeden z poniższych warunków:

  •     pochodzi z rodziny byłego pracownika PGR;
  •     był uczestnikiem finałowego etapu olimpiad przedmiotowych w szkole ponadgimnazjalne;
  •     jest wychowankiem rodziny zastępczej lub placówki opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego (państwowego domu dziecka);
  •     ma rekomendację lokalne NGO.

 

Stypendium wypłacane jest w dziesięciu comiesięcznych ratach w wysokości 500 zł każda.

„Botaniczny maj” część 2

Maj 19, 2016 - 08:15

O godzinie 9:00 wszyscy zebrali się na Dworcu Głównym PKP w Poznaniu, skąd przejechali do Mosiny. Pierwszym punktem zwiedzania była wieża widokowa, z której podziwiać można cały obszar Wielkopolskiego Parku Narodowego. Po chwili relaksu czas był ruszać w kierunku jeziora pseudomeromiktycznego, czyli Jeziora Kociołek. O specyfice tego rodzaju zbiorników wodnych opowiadał nam mgr inż. Marcin Dyderski, który udostępnił członkom Sekcji Botanicznej zapoznanie się z powierzchniami, na których prowadzi badania dotyczące gatunków inwazyjnych.

W 70-tą rocznicę strajków studenckich. Spotkanie z gen. Janem Podhorskim

Maj 18, 2016 - 08:16

Spotkanie to odbyło się w sali chemii ogólnej. To właśnie na tej sali, dokładnie siedemdziesiąt lat temu (13.05.1946r.) w trakcie wykładu prof. Smosarskiego rozpoczął się strajk studencki .Jak wspominał generał Jan Podhorski, bezpośrednim powodem wybuchu strajków było przybycie do Poznania studentów emisariuszy z Krakowa. Oznajmili oni naszym studentom, że kilka dni wcześniej aresztowano ich koleżanki i kolegów uczestniczących w manifestacji z okazji święta trzeciego maja.

Konferencja - Gospodarka łowiecka jako element ochrony różnorodności biologicznej oraz budowania świadomości ekologicznej społeczeństwa - 17 maja, godz.10

Fundacja Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Katedra Entomologii i Ochrony Środowiska, Katedra Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu

Zapraszają na konferencję naukową:

 

Gospodarka łowiecka jako element ochrony różnorodności biologicznej oraz budowania świadomości ekologicznej społeczeństwa

 

Wyniki wyborów do Senatu i Rady Wydziału Leśnego

Maj 12, 2016 - 11:02

                  Sekretarz                                                                         Przewodniczący

Wydziałowej Komisji Wyborczej                                                Wydziałowej Komisji Wyborczej

        dr Wojciech Szewczyk                                                           dr hab. Mieczysław Turski

Botaniczny maj

Maj 11, 2016 - 08:46

6 maja o godzinie 9.00 w Kórniku pojawiła się grupa 24 członków Sekcji Botanicznej, którzy chcieli bliżej poznać miejsce, jakim jest Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Plan spotkania z pracownikami był bardzo napięty, jednak wszystkim zależało na tym, aby zaznajomić się z możliwościami oraz zakresem merytorycznym niektórych prac prowadzonych w ID PAN w Kórniku. Seminarium naukowe przygotowane dla Sekcji Botanicznej przez pracowników obejmowało następujące tematy:

Kandydaci w wyborach do Senatu i Rady Wydziału Leśnego

Maj 09, 2016 - 12:28

                  Sekretarz                                                                          Przewodniczący

Wydziałowej Komisji Wyborczej                                                Wydziałowej Komisji Wyborczej

        dr Wojciech Szewczyk                                                           dr hab. Mieczysław Turski

IX Ogólnopolska Konferencja Studentów Leśnictwa

Maj 07, 2016 - 08:22

Pierwszego dnia Konferencji studenci zostali powitani przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfice Pana Pawła Gzyla i wysłuchali jego prezentacji na temat tamtejszych lasów i historii „Bażyny”. Po prezentacji odbyło się ognisko, które było świetną okazją do integracji uczestników.

W piątek, 22. kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie Konferencji, a po otwarciu przystąpiliśmy do wysłuchania referatów zaproszonych prelegentów.

Plan wystąpień wyglądał następująco:

Piątek, 22.04.2016 r.

 

Referat otwierający

Spotkanie z gen. Janem Podhorskim

Maj 05, 2016 - 08:12

Gen. Jan Podhorski - Żołnierz Września '39, Powstaniec Warszawski, Żołnierz Wyklęty, więzień okresu stalinowskiego, absolwent leśnictwa naszej Uczelni.

Na spotkanie zapraszają:

  • JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
  • Dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
  • Kierownik Katedry Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
  • Koło Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Sukcesy naszej drużyny w turniejach halowej piłki nożnej

Maj 05, 2016 - 07:48

Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bronisław Marciniak zaprosił środowisko poznańskich uczelni na V Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Rektorów Uczelni Publicznych Miasta Poznania. Turniej ten odbył się 2 kwietnia 2016 roku w hali sportowej UAM na Morasku. Drużyny, które uczestniczyły w turnieju reprezentowały:

stat4u