Listopad 2016

Mateusz Kęsy laureatem stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2016

Listopad 30, 2016 - 08:48

29 listopada 2016 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Marszałek Marek Woźniak wręczył uczniom i studentom stypendia naukowe. Wśród 24 laureatów stypendium w kategorii „student” znalazły się dwie osoby z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: Daria Budzyńska oraz Mateusz Kęsy student II roku studiów magisterskich na kierunku „Ochrona Przyrody” Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Serdecznie gratulujemy laureatom.

Napisali o tym:

Tajniki pracy leśnika na XIX edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Listopad 29, 2016 - 09:35

Na zajęciach omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące szeroko rozumianej gospodarki leśnej. Dużą atrakcją dla uczestników było wyjście do Ogrodu Dendrologicznego, gdzie mieli oni okazje poznać  i zastosować w praktyce sprzęt dendrometryczny.

Tekst: Paulina Julia Kaźmierczak Sekcja Biometryczna Koła Leśników Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu  

Zdjęcia: Paulina Julia Kaźmierczak, Urszula Mojsiej

Jubileuszowa sesja z okazji 25-lecia Sekcji Teriologicznej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Listopad 28, 2016 - 08:58

Następnym punktem programu było wystąpienie dr. inż. Andrzeja Węgla, założyciela oraz pierwszego prezesa Sekcji pt. "Jak to się zaczęło...", opowiadające o kulisach powstania Sekcji Teriologicznej oraz jej pierwszych latach istnienia.

Sukcesy studentów na 11th International Conference of Young Naturalists „From Biotechnology to Environmental Protection”

Listopad 28, 2016 - 08:12

Po zaprezentowanych referatach przez uczestników spotkania, braliśmy udział w niezwykłym pokazie astronomicznym w Planetarium Wenus na terenie Centrum Nauki Keplera. Ostatniego dnia mieliśmy okazję zwiedzić Centrum Przyrodnicze, które wprowadziło nas w tajniki poświęcone fizyce i elektryczności, biologii, nauce o ziemi i nauce o człowieku.

Członkowie naszej sekcji zintegrowali się ze studentami i doktorantami z zaprzyjaźnionej placówki naukowej z Politechniki Rzeszowskiej. Mamy nadzieję, że zawiązane znajomości zaowocują wspólnymi projektami naukowymi.

Sudia.net fundatorem stypendium wyjazdowego „Lasy Świata”

Listopad 25, 2016 - 11:31

I tak na dzień dzisiejszy na wyjazd na Sumatrę mamy dwa stypendia i dwóch fundatorów: Dziekana Wydziału Leśnego UP w Poznaniu oraz portal Studia.net.

Zapraszamy wszystkich na wybory laureatów czwartej edycji stypendium wyjazdowego „Lasy Świata” odbędą się 28 listopada 2016 r. (poniedziałek) o godzinie 18:00 w sali „Dziupla” DS „Przylesie (Poznań, ul. Wojska Polskiego 85).

Nie taki kleszcz straszny

Listopad 25, 2016 - 09:38

Uczestnicy dowiedzieli się gdzie się skrywa kleszcz, jak poluje na swojego żywiciela. Dlaczego warto po lesie chodzić w długich spodniach i bluzce z długim rękawem. Dzieci miały okazje przyjrzeć się kleszczą w znacznym powiększeniu.

Zajęcia te odbyły się w ramach podpisanego porozumienia pomiędzy Wydziałem Leśnym UP w Poznaniu a Zespołem Szkół Specjalnych nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych.

Kredki trafiły do dzieci

Listopad 25, 2016 - 09:04

Akcja przeprowadzona była wśród  studentów broniących prace magisterskie, którzy zamiast kwiatów, przynosili na obronę zestaw kredek. Część kredek jeszcze tego samego dnia, trafiła do dzieci, które bardzo szybko zrobiły z nich użytek. Dzieci w podziękowaniu za  kredki, przekazały na ręce Dziekana wspaniałą laurkę.

Organizatorem akcji „kredki zamiast kwiatka” był Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wraz Ogrodem Dendrologicznym.

 

Leśnicy w podstawówce

Listopad 25, 2016 - 09:01

Zajęcia obejmowały tematyką ogólny zakres zagadnień leśnych m.in. pracy leśniczego, czy ochrony przyrody. Dzieci miały okazję zobaczyć wiele ciekawych przyrządów leśnych oraz nauczyły się jak mierzyć pierśnicę drzew. Ponadto każde dziecko mogło z bliska przyjrzeć się jak wygląda ptasie gniazdo, czym żywią się wiewiórki, jak twarde są bobrze zęby, a także jak różnorodne potrafią być leśne owady. Młodzież okazała się bardzo zainteresowana każdą ciekawostką. Jak zawsze największym zainteresowaniem cieszyły się poroża, które większość dzieci musiała "przymierzyć".

Wybory stypendysty „Lasy Świata”

Listopad 24, 2016 - 08:32

Do bieżącej edycji programu stypendialnego „Lasy Świata” zgłosiło się czworo studentów:

  • Mateusz Dąbrowski
  • Małgorzata Hoppe
  • Mateusz Kęsy
  • Weronika Mysiak

Będą się oni ubiegać o jedno stypendium którego fundatorem jest Dziekan Wydziału Leśnego UP w Poznaniu. Stypendium przeznaczone będzie na pokrycie kosztów udziału laureata w wyprawie na indonezyjską wyspę Sumatrę, planowanej na luty 2017 roku.

Gruzini goszczą na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Listopad 18, 2016 - 10:41

W pierwszym miesiącu swojego pobytu gościli w Parku Narodowym Gór Stołowych, gdzie zapoznawali się z zasadami ochrony zasobów i udostępniania parku, sposobami wykonywania inwentaryzacji lasu oraz z funkcjonującym tam systemem monitoringu lasu. Wraz z pracownikami Parku uczestniczyli także w kilkudniowej wycieczce do Babiogórskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Wisła.

Uroczysta sesja referatowa z okazji 25-lecia Sekcji Teriologicznej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Listopad 16, 2016 - 11:44

W związku z powyższym Członkowie Sekcji Teriologicznej Koła Leśników UP w Poznaniu mają zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na uroczystą Sesję referatową z okazji 25-lecia Sekcji. Sesja odbędzie się 22.11.2016 roku o godzinie 17:30 w Sali wykładowej na pierwszym piętrze Coll. Cieszkowskich.

 

Plan Sesji z okazji 25-lecia Sekcji Teriologicznej Koła Leśników UP w Poznaniu:

17:30-17:40    Przywitanie gości oraz uczestników. Otwarcie Sesji.

PODRÓŻE NIEUDACZNIKA – relacja z wernisażu

Listopad 15, 2016 - 08:57
Uczestnicy wernisażu oglądają wystawę (fot. P. Kostewicz)

 

Otwarcia wystawy dokonał dziekan Wydziału Leśnego prof. dr hab. Piotr Łakomy, a muzycznie chwilę tę wzbogacili Krzysztof Kadlec i dr Maciej Strawa – duet najlepszych sygnalistów w Polsce. Po kilku słowach D.J. Gwiazdowicza i zwiedzeniu wystawy z kieliszkiem czerwonego wina w ręku, uczestnicy udali się do sali wykładowej w budynku Chemii Rolnej, gdzie zaplanowano dalszą część spotkania.

PODRÓŻE NIEUDACZNIKA WYSTAWA FOTOGRAFICZNA PROF. D.J. GWIAZDOWICZA

Listopad 02, 2016 - 17:12

Czas wielkich odkryć i dzielnych podróżników dobiegł końca, a w jego miejsce coraz dynamiczniej rozwija się turystyka podróżnicza stawiająca wyzwania każdemu z osobna. To nasze indywidualne predyspozycje i marzenia decydują o tym, że każdy z osobna, a więc nawet tytułowy „nieudacznik”, może poznawać świat po swojemu. Na wystawie prezentowanych jest kilkanaście zakątków na całym świecie, wyróżniających się bogactwem przyrodniczym, kulturowym oraz urokiem lokalnych społeczności.

Seminarium - pokaz-poświęcone prezentacji tomografu dzwiękowego mającemu zastosowanie do badania stanu zdrowotnego drzew.

Katedra Urządzania Lasu i Ogród Dendrologiczny UP w Poznaniu zapraszają studentów i pracowników naszego Wydziału na seminarium pokazowe tomografu do badań stanu zdrowotnego drzew. 

Seminarium odbędzie się w dniu 7 listopada 2016 roku na terenie Ogrodu Dendrologicznego. Chętnych zapraszamy na godzinę 10.00 na rondo autobusowe przy D.S. Przylesie. Pokaz potrwa około dwóch godzin, wstęp wolny.

Roman Jaszczak, Tomasz Maliński, Grzegorz Rączka

"Drzewko za makulaturę 2016" z udziałem studentów Wydziału Leśnego UP w Poznaniu

Listopad 02, 2016 - 08:31

Jak corocznie każda osoba, która przyniosła minimum 5 kg makulatury otrzymywała kupon, za który można było odebrać wybraną roślinkę. Każda biorąca udział w akcji osoba wraz z kuponem udawała się do stanowiska gdzie Artur Szymczak, Wojciech Suchecki oraz Agnieszka Urbaniak- członkowie Koła Leśników wspólnymi siłami z innymi wolontariuszami doradzali w wyborze roślin zarówno ozdobnych jak i leśnych. W sumie zebrano aż 40 ton makulatury!

stat4u