luty 2017

Koło Leśników na tropach historii

luty 28, 2017 - 08:11

Pierwszym przystankiem naszej wyprawy było dębowe wydzielnie na terenie Leśnictwa Kamińsko, gdzie jakiś czas temu w wyniku wichury przewróciły się dwa dość sporę dęby, z których pozyskaliśmy krążki w celu sprawdzenia ich wieku. Według informacji jakie uzyskaliśmy ich oficjalny wiek szacuje się na około 210 lat. Po wstępnych obliczeniach w lesie wiemy, że są dużo starsze, jednak dokładne wyniki będą znane później, kiedy to członkowie SUL zasiądą do wspólnego stołu i zajmą się obróbką zebranego materiału.

Sumatra 2017 – relacja z wyprawy studentów i pracowników Wydziału Leśnego UP w Poznaniu – część 3

luty 20, 2017 - 13:29

Jest ona również ośrodkiem kultury plemienia Bataków. Są to spokrewnione ludy zamieszkujące północno-zachodnią część Sumatry. Pierwsze wzmianki na temat ludu pochodzą od angielskiego podróżnika i orientalisty Williama Marsdena, który nazwał opisywane obszary jako królestwo kanibalistycznego ludu. Posługują się językami batackimi oraz własnym pismem pochodzenia indyjskiego. Nazwa Batak prawdopodobnie pochodzi od pejoratywnego określenia pogańskich plemion górskich, używanego przez muzułmańskich mieszkańców wybrzeży. Obecnie większość mieszkańców wyspy Samosir jest chrześcijanami.

Konferencji Młodych Naukowców Przyroda – Las – Technologia

luty 20, 2017 - 09:39

Pierwszego dnia Konferencji zostały przedstawione 2 sesje referatowe oraz sesja posterowa. W konferencji udział wzięli goście z całej Polski. Pośród nich znalazł się również prorektor ds. Kadr i Rozwoju Uczelni prof. dr hab. Roman Gornowicz, a także szeroko reprezentowane grono profesorskie Uniwersytetu Przyrodniczego.

Sumatra 2017 – relacja z wyprawy studentów i pracowników Wydziału Leśnego UP w Poznaniu – część 2

luty 16, 2017 - 01:45

Przejazd zajmował około trzech godzin w jedną stronę, a droga przez prawie cały czas wiodła przez plantacje palmy olejowej. Dało nam to pewien pogląd o skali zjawiska, polegającego na masowym uprawianiu tej rośliny oleistej. Pochodzący z Afryki olejowiec gwinejski (Elaeis guineensis), jest w Indonezji uprawiany masowo, a nowe plantacje często zakładane są w miejsce naturalnych lasów deszczowych. Jest to główny powód prowadzonych na Sumatrze na wielką skalę wylesień.

Sumatra 2017 – relacja z wyprawy studentów i pracowników Wydziału Leśnego UP w Poznaniu – część 1

luty 13, 2017 - 15:52

Podczas dwóch dni marszu mieliśmy okazję wielokrotnego spotkania z orangutanami. Orangutan sumatrzański (Pongo abelii) jest gatunkiem endemicznym na Sumatrze. Jest on rzadszy niż orangutan borneański, dorasta do 125–150 cm wzrostu i 30–90 kg w zależności od płci. Gatunek ten został oceniony jako krytycznie zagrożony na liście IUCN Red, a od 2000 roku jest uważany za jednego z 25 najbardziej zagrożonych naczelnych na świecie.

1 lutego Międzynarodowy Dzień bez oleju palmowego

luty 01, 2017 - 08:56

Unia Europejska zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem wielkości importu oleju palmowego, a przeciętny jej mieszkaniec konsumuje od 3 do 4 kilogramów tego produktu w ciągu roku, często nawet nie będąc tego świadomym. Dzień bez oleju palmowego ma za zadanie zwiększyć świadomość w tym zakresie i zachęcić do zmiany naszych konsumenckich nawyków, które mają duże znaczenie w działaniach na rzecz zachowania tropikalnych lasów deszczowych.

stat4u