Marzec 2017

„Puszcza Białowieska – studium przypadku” wykład otwarty dr inż. Jacka Zientarskiego

Marzec 23, 2017 - 09:30
Fot. archiwum Sekcji Użytkowania Lasu

Pan Doktor przedstawił problemy, z jakimi zmagała się Puszcza na przestrzeni lat oraz czynniki, które przyczyniły się do jej obecnej sytuacji. Spotkanie cieszyło się , tak dużym zainteresowaniem, że w sali zabrakło siedzących miejsc dla wszystkich zainteresowanych.

„Nie pozwólmy zniknąć im z naszego krajobrazu” – akcja Sekcji Przyrodniczej Koła Leśników

Marzec 22, 2017 - 09:41

Pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia był kolega Michał Sołtysik: „Cały pomysł zrodził się w mojej głowie już 2 lata temu, kiedy pierwszy raz zobaczyłem bolechowskie wierzby - przepiękne, bardzo stare wierzby głowiaste, niestety nie ogławiane co najmniej od kilkunastu lat, przez co ich stan był bardzo zły, a spora część drzew zamarła całkowicie. Po dołączeniu w styczniu tego roku do sekcji przyrodniczej koła leśników, zaproponowałem, że w ramach działań sekcji moglibyśmy je ogłowić. Pomysł się przyjął.

Michał Tyrna student Wydziału Leśnego UP w Poznaniu w gronie finalistów Polskiej Edycji Konkursu EUCYS 2017

Marzec 21, 2017 - 08:41

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców – European Union Contest for Young Scientists (EUCYS)  jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku. Obecnie jest częścią programu ramowego Horyzont 2020 – największego w historii w Unii Europejskiej programu finansowania badań naukowych i innowacji. Konkurs obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, nauki ekonomiczne i społeczne. Celem Konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do rozwijania zainteresowań oraz rozpoczęcia kariery naukowej.

Wykład otwarty "Gospodarka leśna w Kotlinie Kongo" - Marcin Makocki

Marzec 15, 2017 - 08:00

Marcin Makocki (ur. 1973)- absolwent Technikum Leśnego w Zagnańsku, Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (spec. Dendrologia i Biologia Leśna) i Wydziału Leśnego Colegio de Postgraduados w Meksyku (spec. Ekologia i zagospodarowanie lasów tropikalnych). Od najmłodszych lat zafascynowany lasami tropikalnymi, leśnictwem w tropikach i drewnem egzotycznym. Kiedyś wykładowca akademicki i pracownik naukowy, obecnie prowadzi firmę wyspecjalizowaną w międzynarodowym handlu drewnem.

Możliwość odbycia stażu lub wolontariatu w ramach projektu Life + ForBioSensing

Marzec 14, 2017 - 13:45

 

 

Zapraszamy studentów do wzięcia udziału w pracach terenowych prowadzonych w ramach projektu LIFE+ w Zakładzie Lasów Naturalnych IBL w Białowieży.

Termin od czerwca do października 2017 r.

Minimalny czas trwania wolontariatu/ stażu z przyczyn organizacyjnych i merytorycznych wynosi 2 tygodnie. Preferujemy osoby zgłaszające się na dłuższy okres czasu. Istnieje także możliwość odbycia u nas miesięcznej praktyki zawodowej.

 

Tego drzewa już tam nie ma…

Marzec 11, 2017 - 08:55

Niewielu Polaków wie że Fryderyk Chopin, wielki polski kompozytor był także miłośnikiem przyrody i zapalonym myśliwym- ,,Rano polowaliśmy, wieczorem muzykowaliśmy”. Muzyk oddawał się swojej pasji także w wielkopolskich lasach. We wrześniu 1828r. Fryderyk Chopin odwiedził Arcybiskupa Poznańskiego Teofila Wielickiego w pałacu arcybiskupim na Ostrowie Tumskim- uczestniczył w przekazaniu prezentu dla księżniczki Elizy Radziwiłówny. Była to sadzonka bardzo egzotycznej jak na owe czasy na ziemiach polskich sosny wejmutki(Pinus strobus). Posadzono ją w pobliżu pałacu arcybiskupiego.

Wymiana studentów i pracowników Wydziału Leśnego UP w Poznaniu w ramach projektów ERASMUS+ z Azerbejdżanem i Gruzją

Marzec 10, 2017 - 08:30

Partnerami Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Wydziału Leśnego są: Azerbejdżański Państwowy Uniwersytet Rolniczy (Azerbaijan State Agricultural University) w Gandży (www.adau.edu.az) oraz Gruziński Uniwersytet Techniczny (Georgian Technical University) w Tbilisi (www.gtu.ge). Obie kaukaskie uczelnie są wiodącymi w swoich krajach jednostkami naukowymi i od lat współpracują z naszym Uniwersytetem i Wydziałem.

III edycja Turnieju Łuczniczego o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego UP w Poznaniu

Marzec 09, 2017 - 11:00

Kategorie sprzętowe:

a) Łuki tradycyjne i historyczne bez osprzętu – bez celowników, stabilizatorów, obciążników

b) Łuki typu hunter i sportowe bez osprzętu, gołe – klasyczne, inne podobne – bez celowników, stabilizatorów, obciążników

c) Łuki klasyczne z oprzyrządowaniem – dozwolone celowniki, stabilizatory

d) Łuki bloczkowe – dozwolone celowniki, stabilizatory

 

Podział ze względu na wiek, płeć i kategorie sprzętowe:

1. Dzieci – do 10 lat – bez podziału na płeć i sprzęt

Sumatra 2017 – relacja z wyprawy studentów i pracowników Wydziału Leśnego UP w Poznaniu – część IV (18.02-3.03)

Marzec 07, 2017 - 09:44
Wyrób desek

Kolejnego dnia mieliśmy zaplanowaną wyprawę na raflezję oraz zapoznanie się z produkcją najdroższej kawy świata – kopi luwak. Na raflezję jednak musieliśmy poczekać, ponieważ nie kwitła w tym czasie. Ochoczo zajęliśmy próbowaniem wyjątkowej kawy, a w między czasie wysłuchaliśmy krótkiego wykładu mieszkanki Palupuh na temat tradycyjnej produkcji kopi luwak. Kawa powstaje w wyniku nadtrawienia ziaren przez cywety, które zjadają owoce kawowca. Odchody z wydalonymi ziarnami kawy są zbierane z naturalnych miejsc bytowania łaskunów, myte w wodzie, a następnie suszone.

Wyjazd naukowy w ramach Niemieckiej Centralnej Wymiany Akademickiej

Marzec 06, 2017 - 12:31

Otrzymane dofinansowanie przyznane zostało w celu współpracy między Wydziałem Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a Leśnym Centrum Kompetencyjnym w Eberswalde oraz Wydziałem Leśnictwa, Geologii i Hydrologii w miejscowości Tharandt (Uniwersytet Techniczny w Dreźnie).

Głównym motywem wyjazdu jest rozszerzenie współpracy pomiędzy wymienionymi powyżej jednostkami naukowymi, określeniu wspólnych zadań z zakresu szeroko rozumianego leśnictwa, a także realizowanie warsztatów, wykładów oraz ćwiczeń i badań terenowych.

Sekcja Techniki Leśnej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na Konferencji dla Zuli

Marzec 06, 2017 - 08:05

Pomimo spóźniających się pociągów i wielu pas nieszczęść dotarliśmy do Borska. Na konferencji mogliśmy zobaczyć wiele rodzajów maszyn leśnych, jak i również oferty osprzętu, usług finansowych. Zaznajomiliśmy się z nowymi trendami i ofertami panującymi na rynku ( 44 stanowisk). Atrakcją konferencji były pierwsze w Polsce Zawody Operatorów Skiderów.

Karolina Łangowska

stat4u