Marzec 2017

Koło Leśników na EkoForum

Marzec 30, 2017 - 08:27

Celem przedsięwzięcia była prezentacja podmiotów zajmujących się edukacją ekologiczną oraz przedstawienie ich bogatej oferty dydaktycznej.

Swoje stoiska przygotowali m. in.: RDLP w Poznaniu, Liga Ochrony Przyrody, Palmiarnia Poznańska, Centrum Promocji Ekorozwoju, Wielkopolski PN, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz studenckie koła naukowe, w tym nasze! Stoisko Koła Leśników cieszyło się dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony dzieci, jak i dorosłych.

tekst i zdjęcia: archiwum Koła Leśników

Koncert charytatywny Sekcji Muzycznej Koła Leśników pt. "Zdolność Kultury Leśnej"

Marzec 28, 2017 - 10:39

Sam pomysł koncertu charytatywnego zrodził się w głowie Wojtka, który kiedy tylko usłyszał o tragedii, jaka przydarzyła się jago koleżance Julicie postanowił jej pomóc. Reszta zespołu chętnie przyłączyła się do tego szczytnego przedsięwzięcia i zaczął się powoli tworzyć repertuar Naszego pierwszego większego koncertu. Finalnie na scenie wystąpiło 13 muzyków, którzy wykonali 19 utworów. Można było usłyszeć zarówno muzykę klasyczną, szanty, przeboje muzyki polskiej oraz zagranicznej, a nawet utwory autorskie.

„Puszcza Białowieska – studium przypadku” wykład otwarty dr inż. Jacka Zientarskiego

Marzec 23, 2017 - 09:30
Fot. archiwum Sekcji Użytkowania Lasu

Pan Doktor przedstawił problemy, z jakimi zmagała się Puszcza na przestrzeni lat oraz czynniki, które przyczyniły się do jej obecnej sytuacji. Spotkanie cieszyło się , tak dużym zainteresowaniem, że w sali zabrakło siedzących miejsc dla wszystkich zainteresowanych.

„Nie pozwólmy zniknąć im z naszego krajobrazu” – akcja Sekcji Przyrodniczej Koła Leśników

Marzec 22, 2017 - 09:41

Pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia był kolega Michał Sołtysik: „Cały pomysł zrodził się w mojej głowie już 2 lata temu, kiedy pierwszy raz zobaczyłem bolechowskie wierzby - przepiękne, bardzo stare wierzby głowiaste, niestety nie ogławiane co najmniej od kilkunastu lat, przez co ich stan był bardzo zły, a spora część drzew zamarła całkowicie. Po dołączeniu w styczniu tego roku do sekcji przyrodniczej koła leśników, zaproponowałem, że w ramach działań sekcji moglibyśmy je ogłowić. Pomysł się przyjął.

Michał Tyrna student Wydziału Leśnego UP w Poznaniu w gronie finalistów Polskiej Edycji Konkursu EUCYS 2017

Marzec 21, 2017 - 08:41

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców – European Union Contest for Young Scientists (EUCYS)  jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku. Obecnie jest częścią programu ramowego Horyzont 2020 – największego w historii w Unii Europejskiej programu finansowania badań naukowych i innowacji. Konkurs obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, nauki ekonomiczne i społeczne. Celem Konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do rozwijania zainteresowań oraz rozpoczęcia kariery naukowej.

Wykład otwarty "Gospodarka leśna w Kotlinie Kongo" - Marcin Makocki

Marzec 15, 2017 - 08:00

Marcin Makocki (ur. 1973)- absolwent Technikum Leśnego w Zagnańsku, Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (spec. Dendrologia i Biologia Leśna) i Wydziału Leśnego Colegio de Postgraduados w Meksyku (spec. Ekologia i zagospodarowanie lasów tropikalnych). Od najmłodszych lat zafascynowany lasami tropikalnymi, leśnictwem w tropikach i drewnem egzotycznym. Kiedyś wykładowca akademicki i pracownik naukowy, obecnie prowadzi firmę wyspecjalizowaną w międzynarodowym handlu drewnem.

Możliwość odbycia stażu lub wolontariatu w ramach projektu Life + ForBioSensing

Marzec 14, 2017 - 13:45

 

 

Zapraszamy studentów do wzięcia udziału w pracach terenowych prowadzonych w ramach projektu LIFE+ w Zakładzie Lasów Naturalnych IBL w Białowieży.

Termin od czerwca do października 2017 r.

Minimalny czas trwania wolontariatu/ stażu z przyczyn organizacyjnych i merytorycznych wynosi 2 tygodnie. Preferujemy osoby zgłaszające się na dłuższy okres czasu. Istnieje także możliwość odbycia u nas miesięcznej praktyki zawodowej.

 

Tego drzewa już tam nie ma…

Marzec 11, 2017 - 08:55

Niewielu Polaków wie że Fryderyk Chopin, wielki polski kompozytor był także miłośnikiem przyrody i zapalonym myśliwym- ,,Rano polowaliśmy, wieczorem muzykowaliśmy”. Muzyk oddawał się swojej pasji także w wielkopolskich lasach. We wrześniu 1828r. Fryderyk Chopin odwiedził Arcybiskupa Poznańskiego Teofila Wielickiego w pałacu arcybiskupim na Ostrowie Tumskim- uczestniczył w przekazaniu prezentu dla księżniczki Elizy Radziwiłówny. Była to sadzonka bardzo egzotycznej jak na owe czasy na ziemiach polskich sosny wejmutki(Pinus strobus). Posadzono ją w pobliżu pałacu arcybiskupiego.

Wymiana studentów i pracowników Wydziału Leśnego UP w Poznaniu w ramach projektów ERASMUS+ z Azerbejdżanem i Gruzją

Marzec 10, 2017 - 08:30

Partnerami Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Wydziału Leśnego są: Azerbejdżański Państwowy Uniwersytet Rolniczy (Azerbaijan State Agricultural University) w Gandży (www.adau.edu.az) oraz Gruziński Uniwersytet Techniczny (Georgian Technical University) w Tbilisi (www.gtu.ge). Obie kaukaskie uczelnie są wiodącymi w swoich krajach jednostkami naukowymi i od lat współpracują z naszym Uniwersytetem i Wydziałem.

III edycja Turnieju Łuczniczego o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego UP w Poznaniu

Marzec 09, 2017 - 11:00

Kategorie sprzętowe:

a) Łuki tradycyjne i historyczne bez osprzętu – bez celowników, stabilizatorów, obciążników

b) Łuki typu hunter i sportowe bez osprzętu, gołe – klasyczne, inne podobne – bez celowników, stabilizatorów, obciążników

c) Łuki klasyczne z oprzyrządowaniem – dozwolone celowniki, stabilizatory

d) Łuki bloczkowe – dozwolone celowniki, stabilizatory

 

Podział ze względu na wiek, płeć i kategorie sprzętowe:

1. Dzieci – do 10 lat – bez podziału na płeć i sprzęt

Sumatra 2017 – relacja z wyprawy studentów i pracowników Wydziału Leśnego UP w Poznaniu – część IV (18.02-3.03)

Marzec 07, 2017 - 09:44
Wyrób desek

Kolejnego dnia mieliśmy zaplanowaną wyprawę na raflezję oraz zapoznanie się z produkcją najdroższej kawy świata – kopi luwak. Na raflezję jednak musieliśmy poczekać, ponieważ nie kwitła w tym czasie. Ochoczo zajęliśmy próbowaniem wyjątkowej kawy, a w między czasie wysłuchaliśmy krótkiego wykładu mieszkanki Palupuh na temat tradycyjnej produkcji kopi luwak. Kawa powstaje w wyniku nadtrawienia ziaren przez cywety, które zjadają owoce kawowca. Odchody z wydalonymi ziarnami kawy są zbierane z naturalnych miejsc bytowania łaskunów, myte w wodzie, a następnie suszone.

Wyjazd naukowy w ramach Niemieckiej Centralnej Wymiany Akademickiej

Marzec 06, 2017 - 12:31

Otrzymane dofinansowanie przyznane zostało w celu współpracy między Wydziałem Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a Leśnym Centrum Kompetencyjnym w Eberswalde oraz Wydziałem Leśnictwa, Geologii i Hydrologii w miejscowości Tharandt (Uniwersytet Techniczny w Dreźnie).

Głównym motywem wyjazdu jest rozszerzenie współpracy pomiędzy wymienionymi powyżej jednostkami naukowymi, określeniu wspólnych zadań z zakresu szeroko rozumianego leśnictwa, a także realizowanie warsztatów, wykładów oraz ćwiczeń i badań terenowych.

Sekcja Techniki Leśnej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na Konferencji dla Zuli

Marzec 06, 2017 - 08:05

Pomimo spóźniających się pociągów i wielu pas nieszczęść dotarliśmy do Borska. Na konferencji mogliśmy zobaczyć wiele rodzajów maszyn leśnych, jak i również oferty osprzętu, usług finansowych. Zaznajomiliśmy się z nowymi trendami i ofertami panującymi na rynku ( 44 stanowisk). Atrakcją konferencji były pierwsze w Polsce Zawody Operatorów Skiderów.

Karolina Łangowska

stat4u