Styczeń 2018

Nagrody dla wyróżniających się absolwentów UPP

Styczeń 31, 2018 - 09:46

Z wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nagrody wręczono:

NAGRODA im. prof. dr hab. JERZEGO ZWOLIŃSKIEGO drugiego stopnia w wysokości 3000 zł uzyskał: mgr Tomasz Stanisław Wajsowicz z kierunku Ochrona przyrody Wydział Leśny UPP, studia stacjonarne za pracę pt. „Klimat jako czynnik siedliskowy na przykładzie wybranych drzewostanów Słowińskiego Parku  Narodowego”. Praca napisana pod kierunkiem dr hab. Pawła Rutkowskiego w Katedrze Siedliskoznawstwa Leśnego i Ekologii Lasu.

Targi Myślistwa i Strzelectwa - Knieje

Styczeń 31, 2018 - 08:33

Katedra Łowiectwa i Ochrony Lasu Wydziału Leśnego  UPP wraz z Zarządem Okręgowym PZŁ w Poznaniu organizują wspólne stoisko edukacyjne. W związku z tym potrzebujemy chętnych do pomocy wolontariuszy chcących wziąć czynny udział w edukacji przyrodniczej i łowieckiej najmłodszych!

Jeśli masz ochotę pomóc zgłoś swój udział pod adresem: gosiakrokowska@gmail.com

Niesamowita atmosfera gwarantowana. Liczymy na Ciebie!

Link do wydarzenia poniżej:

Inwazyjna tawuła kutnerowata nowym gospodarzem dla monofagicznej ćmy niekreślanki wierzbówki?

Styczeń 29, 2018 - 08:38

W ostatnich latach dr in. Blanka Wiatrowska jako pierwsza zaobserwowała, że larwy E. clorana są w stanie żerować również na tawule kutnerowatej Spiraea tomentosa L., inwazyjnym w Europie Środkowej gatunku krzewu, który pochodzi z Ameryki Północnej. Nasz zespół badawczy (Wiatrowska B., Łukowski A., Karolewski P., Danielewicz W.) postawił hipotezę, że ten owad ten może żerować na liściach Spiraea tomentosa bez negatywnego wpływu na jego wzrost i rozwój oraz że liście Spiraea tomentosa jako źródła pokarmu dla E.

99 urodziny Profesora Kazimierza Urbańskiego

Styczeń 26, 2018 - 08:02

Profesor Kazimierz Urbański urodził się w 1919 roku w Kuźnicy Trzcińskiej pod Kępnem, w roku powołania Wszechnicy Poznańskiej i powstania Wydziału Rolniczo-Leśnego. Studia leśne na Wydziale Rolniczo-Leśnym odbył w latach 1937-1939 i 1945-1946. Brał udział w wojnie obronnej 1939 r. W czasie okupacji pracował w tartaku, a później w zarządzie Ordynacji Ks. Radolinów w Jarocinie. W latach 1945-1951 był zatrudniony w Okręgu Lasów Państwowych w Poznaniu jako kierownik drużyny urządzania lasu.

Mszaki z Bełchatowa - praca w Ecological Engineering

Styczeń 25, 2018 - 08:15

W trakcie prac związanych z realizacją projektu badawczego pt. „Środowiskowo-genetyczne uwarunkowania produktywności ekosystemów leśnych na gruntach leśnych i poprzemysłowych”, zleconego przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w Warszawie (2011-2015) Instytutowi Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku, przez cztery lata zbierano dane o występowaniu mszaków w różnych drzewostanach.

Studenci na XXVII Międzynarodowej Aukcji Cennego Drewna Dębowego

Styczeń 23, 2018 - 10:17

Na miejscu mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach terenowych na placu aukcyjnym, na którym znajdował się zlicytowany 18 stycznia br. surowiec dębowy najwyższej jakości. Warto dodać, że forma aukcyjna sprzedaży cennego drewna dębowego odbywa się tylko na terenie RDLP Poznań, w pozostałych RDLP surowiec sprzedaje się na zasadzie submisji. Po placu zostaliśmy oprowadzeni przez Pana Dyrektora RDLP w Poznaniu – Tomasza Markiewicza, Nadleśniczego Nadleśnictwa Pniewy – Kwiryna Naparty oraz brakarzy z RDLP Poznań.

Zapraszamy do trzeciej edycji akcji " Kredki zamiast kwiatka"

Styczeń 17, 2018 - 13:22

Studencie broniący pracy dyplomowej jeżeli chcesz wspomóc dzieci z  Zespółu Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu kup” grube drewniane kredki „Bambino”. Przynieś je na obronę zamiast kwiatów. Jeśli chcesz wziąć udział w akcji przynieś kredki do pokoju 338 w Kolegium Cieszkowskich.

Organizator akcji: Samorząd Studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

„Śpiewnik starszego już leśnika

Styczeń 16, 2018 - 08:07

Śpiewnik zawiera teksty 163 piosenek zebranych w 17 rozdziałach: Leśnik pokocha, Pojedziemy na łów, Z lasem w tle, Studencki światek, Na wędrówkę, Rozpaliło się ognisko, Gdzie ta keja, Rozszumiały się wierzby płaczące, Na ludowo, Biesiady nadszedł czas, Kabareton, Poetycko i lirycznie, Hitobranie na polanie, Znane przeboje, Tyle lat minęło, Rosyjskie i Ukraińskie.

Spotkanie Rady Pracodawców Wydziału Leśnego

Styczeń 11, 2018 - 08:27

Dziekan Wydziału Leśnego prof. dr hab. Piotr Łakomy otworzył posiedzenie. Przywitał wszystkich przybyłych, a następnie przedstawił działania  Wydziału  Leśnego  w  2017 roku, w zakresie  badań naukowych oraz prowadzenia  studiów  stacjonarnych,  niestacjonarnych na kierunkach leśnictwo i  ochrona przyrody. Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju Wydziału dr hab.

stat4u