luty 2018

Cezary Urbanowski doktorant Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu półfinalistą FameLab 2018

luty 28, 2018 - 12:06

Famelab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców - naturalnych rzeczników nauki - do zabrania głosu publicznie. Naukowcy stają przed jury i publicznością, by w 3 minuty przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej.

II Mistrzostwa Polski Leśników w Łucznictwie 3D

luty 27, 2018 - 11:46

Impreza o charakterze sportowo- integracyjnym odbędzie się w dniu 09 czerwca 2018 r. na terenie Nadleśnictwa Warcino przy Leśnym Pensjonacie Kawka w miejscowości Kawka/ Biesowic.

Do udziału w Mistrzostwach uprawnieni są pracownicy Lasów Państwowych, Parków Narodowych, instytucji badawczych i naukowych leśnictwa, BULiGL, emerytowani pracownicy LP, studenci wydziałów leśnych, uczniowie szkół średnich leśnych, osób legitymujących się wykształceniem leśnym, członków sekcji łuczniczych działających przy wydziałach i szkołach średnich leśnych oraz pracowników Zakładów Usług Leśnych.

Ochrona przyrody w Puszczy Białowieskiej - ingerować czy nie ingerować w procesy przyrodnicze - seminarium

luty 27, 2018 - 11:18

Wykładowcy

Dr Anna Kujawa -  Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN, Poznań

Dr hab. Przemysław Chylarecki – Muzeum i Instytut Zoologii PAN, Warszawa

Prof. dr hab. Jacek Hilszczański – Instytut Badawczy Leśnictwa, Sękocin Stary

Prof. dr hab. Jan Holeksa – Wydział Biologii UAM, Poznań

Prof. dr hab. Zbigniew Mirek – Instytut Botaniki PAN, Kraków

Prof. dr hab. Jerzy Szwagrzyk – Wydział Leśny, Uniwersytet Rolniczy, Kraków

 

IV Turniej Łuczniczy o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego

luty 27, 2018 - 10:22

Termin zgłoszeń do 15.04.2018.

Koszt uczestnictwa: 40zł (zgłoszenia po terminie - 60zł)

Lista zawodników z podziałem na kategorie dostępna będzie do wglądu pod poniższym linkiem. Uzupełniamy ją raz dziennie bądź raz na kilka dni, prosimy o cierpliwość. https://drive.google.com/open

Prosimy o uważne zapoznanie się z regulaminem, zgłoszenie się na turniej jest równoznaczne z jego akceptacją! W tym roku nowość - "Trójki Łucznicze". Zbierajcie więc ekipy i zgłaszajcie je mailowo.

Zapraszamy serdecznie!

 

Wystawa fotografii Krzysztofa Chomicza "Lot ku wolności"

luty 26, 2018 - 12:02

Krzysztof Chomicz ur. 1960 Wielkopolanin. Z wykształcenia oficer lotnictwa, ukończył szkołę orląt w Dęblinie. Hodował konie huculskie. Zawsze był blisko związany z naturą, którą podpatruje okiem obiektywu. Jako lotnik pasjonuje się zwłaszcza ptakami, szczególnie tymi największymi - orłami bielikami. Bieliki dominują w jego twórczości. Wydał kilka albumów poświęconych skrzydlatym drapieżnikom, w tym "Bielik perła wielkopolskich parków krajobrazowych". W 2014 roku uzyskał wyróżnienie w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska  za zdjęcie pt.

Lasy Świata Kenia 2018 – część 3

luty 23, 2018 - 19:04

Pierwszy ranek ostatniego etapu naszej podróży przywitał nas ciepłym deszczem oraz znacznie innym niż do tej pory klimatem. Ulice, które mijaliśmy w drodze do Watamu usłane były różnorodnymi roślinami usłanymi kwiatami. Po wielu godzinach podczas, których mijaliśmy tysiące hektarów sawanny w szerokimi uśmiechami chłonęliśmy widok oceanu oraz bajkowych plaż.

Lasy Świata Kenia 2018 – część 2

luty 17, 2018 - 21:51

Zbudziliśmy się bardzo wcześnie by wstać razem z pierwszymi promieniami gorącego, kenijskiego słońca. Po szybkim śniadaniu i pakowaniu ruszyliśmy busami w stronę Masai Mara. W czasie drogi mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe krajobrazy zmieniające się za oknem. Od zatłoczonych miast i miasteczek, przez górzyste pełne zieleni tereny,  po bezkresne równiny płaskowyżu gdzie nie było widać końca drogi.

Knieje 2018

luty 12, 2018 - 08:34

Dużą popularnością wśród zwiedzających cieszyło rozpoznawanie tropów w piasku, gry planszowe oraz rysowanie na drewnie. Jedną z głównych atrakcji było budowanie budek.

Zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia.

Lasy Świata Kenia 2018 - część 1

luty 11, 2018 - 05:28

Tutaj spotkaliśmy się z miejską dżunglą, tłumy na chodnikach, sygnalizacja świetlna do której nikt się nie  stosowali i chaos w którym odnajdowali się tylko tubylcy. Dodatkowo hałas oraz zapach spalin, był to jednak tylko przystanek przejściowy i już następnego dnia wyruszyliśmy do miasta Naivasha, które leży nad jeziorem o tej samej nazwie. Jadąc mogliśmy obserwować pasące się na poboczach osły, kozy, owce oraz krowy.

Studenci w podstawówce

luty 09, 2018 - 08:52

Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca leśnika, jak wygląda jego mundur terenowy jak i wyjściowy, a także jak należy zachować się w lesie. Dzieci miały okazję przymierzyć kapelusz i kask oraz wypróbować swoich sił w pomiarach drewna oraz ich samych przyniesioną przez nas klupą, co okazało się dla nich świetną zabawą. Bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Na koniec dostałyśmy wiele rysunków przedstawiających las, a także piękne kwiaty, które wprowadziły trochę wiosny w ten mroźny zimowy dzień.

Karolina Bigos

Obrona publiczna mgr. inż. Łukasza Lewaszkiewicza i mgr inż. Moniki Starosty-Grali

luty 05, 2018 - 13:23
  • dnia  8 lutego 2018 r.  (czwartek)  o  godzinie  10,00  odbędzie  się  publiczna  obrona  doktorska  mgr. inż. Łukasza Lewaszkiewicza nt.: „Relacyjny model do oceny oddziaływania maszynowych technologii pozyskiwania i zrywki drewna w średniowiekowych drzewostanach sosnowych”. Publiczna obrona doktorska odbędzie się w sali Katedry Inżynierii Leśnej, Poznań, ul. Wojska Polskiego 71 C.

Jak pogodzić sesję z projektem "kora"?

luty 05, 2018 - 08:23

Początek miesiąca 2-4 oraz 9-11.02 nasi koledzy spędzili w Nadleśnictwie Barlinek (RDLP Szczecin), gdzie przeprowadzali pomiary w ramach projektu "Kora" dla Lasów Państwowych.

Miniony weekend studenci wraz z opiekunem spędzili w Nadleśnictwie Kolbudy (RDLP Gdańsk) mierząc spłaszczenie kłód bukowych i brzozowych.

Jak widać sesja nie przeszkadza w przeprowadzaniu badań, a czas spędzony w lesie to czas, który każdy leśnik kocha najbardziej.

Sekcja Biometryczna Koła Leśników UPP

Ocena średniego tempa zmian emisji tlenku węgla do atmosfery w państwach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju

luty 04, 2018 - 09:06

Z tego powodu wiele krajów wdrożyło systemy racjonalnej polityki środowiskowej w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Stosowane są strategie na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju.

Mają one na celu gospodarczy rozwój uwzględniający jednak potrzebę zastąpienia tradycyjnych technologii tymi nisko emisyjnymi. Aby zrealizować powyższe założenia wdrażane są różne polityki w poszczególnych krajach w odniesieniu do zanieczyszczeń powietrza.

Z "Przylesia" na "Przylesie", czyli zajęcia w Warsztacie Terapii Zajęciowej

luty 02, 2018 - 11:15

Nazwa placówki brzmi zobowiązująco, toteż zabraliśmy ze sobą spory kawałek lasu. Uczestnicy mogli dotknąć poroża jelenia, daniela, sarnich parostków, szyszek, nasion, porostów i wielu innych darów lasu. Opowiedzieliśmy o naszych studiach, pracy leśnika, niektórych gatunkach drzew, zwierzętach leśnych.

stat4u