Kwiecień 2018

Kompleksowe ćwiczenia terenowe dla IV roku studiów niestacjonarnych

Kwiecień 27, 2018 - 12:43

W ramach ćwiczeń studenci poznali min.: obraz klęski nawałnicy z 11.08.2017 roku oraz sposoby zagospodarowania powierzchni poklęskowych, wyjątkowe odnowienia naturalne jodły, wyłuszczarnię i przechowalnię nasion, składnicę drewna,  sposoby prowadzenia odnowień naturalnych sosny, formy edukacji przyrodniczo-leśnej i szkolnictwa leśnego na poziomie szkoły średniej, eksperymenty związane z zabezpieczaniem przed szkodami powodowanymi przez zwierzynę, stare drzewostany świerka sitkajskiego i daglezji, formy ochrony przyrody oraz wiele innych elementów praktyki leśnej.

XI Ogólnopolska Konferencja Studentów Leśnictwa

Kwiecień 26, 2018 - 08:02

W czwartek, po przyjeździe do ośrodka, zostaliśmy przywitani przez gospodarzy oraz została przedstawiona diaporama Nadleśnictwa Janów Lubelski przez zastępcę nadleśniczego - Bartłomieja Kosiarskiego, który był również naszym przewodnikiem na sesji terenowej.

W piątek rozpoczęliśmy oficjalnie konferencję, powitalną mowę wygłosił prof. dr hab. Tadeusz Moskalik - prodziekana ds. dydaktyki Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie.

W części referatowej zostały przedstawione następujące tematy:

Goście z Scotland’s Rural College z Edynburga

Kwiecień 26, 2018 - 07:22

Podczas spotkania ze studentami kierunku Ochrona roślin, które odbyło się w ramach przedmiotu Science and practice in nature conservation, szkoccy studenci wraz z opiekunem, dr. Neilem Havisem, przedstawili czym się zajmują i dlaczego postanowili skupić się na pracy dotyczącej ochrony roślin. Dr Havis opowiedział także o problemach powodowanych przez grzyba Ramularia collo-cygni z jakimi borykają się szkoccy rolnicy.

IV Turniej Łuczniczy o Puchar Dziekana Wydziału Leśnego UP Poznań

Kwiecień 24, 2018 - 09:18

Początki były skromne - pierwsze zawody zorganizowaliśmy w swoim kilkunastoosobowym gronie. Przez kolejne lata nasz turniej zataczał się szerokim kręgiem i przyciągał coraz więcej łuczników z całej Polski. Dziś jest już na stałe wpisany w kalendarz imprez łuczniczych. Wczoraj gościliśmy aż 140 uczestników z całej Polski, nie licząc ich rodzin i bliskich. Szczególnie cieszyła nas obecność koleżanek i kolegów z kilku techników leśnych a także czynnych leśników. Zawodnicy strzelali z łuków tradycyjnych, „hunterów”, klasycznych i bloczkowych.

Dzień Drzewa w LO Nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu z akcentem Wydziału Leśnego UPP

Kwiecień 24, 2018 - 08:34

Konkurs na imię dla niego okazał się dużą społeczną akcją: spłynęło 91 propozycji z uzasadnieniami, spośród nich 12-osobowa komisja wybrała 9, na które można było głosować. Oddano aż 703 głosy - zarówno uczniów, pracowników Szkoły, jak i absolwentów. Wygrało imię LOLEK - "bo Bolek Chrobry powinien mieć swojego Lolka!", zaproponowane przez Dominikę Duczmal z klasy 3B.

Piątkowa uroczystość nadania imienia platanowi zgromadziła ponad 150 uczniów Dwunastki, nauczycieli oraz przyjaciół Szkoły - gości specjalnych. Przybyli:

Drużyna Wydziału Leśnego UPP w gronie laureatów zawodów Forestry Versatility

Kwiecień 23, 2018 - 09:15

W dniach 15-21 kwietnia 2018 roku w Brnie odbyły się XXXII Międzynarodowe Zawody Umiejętności Leśnych Forestry Versatility. Organizatorem było Stowarzyszenie Studentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Mendla w Brnie. Zawody te są skierowane do studentów leśnictwa z całej Europy, a wziąć w nich udział mogą stowarzyszenia studenckie należące do Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Leśnictwa IFSA. Koło Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu reprezentowało Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Polskę.

Reakcja Quercus robur na przycinanie korzeni: pięcioletnie studium przypadku – publikacja w Annals of Forest Science

Kwiecień 19, 2018 - 08:22

Zróżnicowana dostępność do zasobów nadziemnych (światło) i podziemnych (woda i zawarte w niej składniki odżywcze) wpływa na parametry biomasy oraz morfologię poszczególnych organów rośliny. W podjętych badaniach dokonano oceny wpływu, stosowanego powszechnie w praktyce szkółkarskiej, przycinania korzeni na alokację biomasy oraz parametry morfologiczne sadzonek dębowych. Sam zabieg przycinania jest bowiem niezwykle istotny za względu na kształtowanie, już na etapie sadzonki, maksymalnej głębokości jej ukorzenienia.

93 urodziny Profesora Jacka Michalskiego

Kwiecień 18, 2018 - 10:14

Na zdjęciu od lewej: Dyrektor OKL w Gołuchowie Benedykt Rozmiarek, emerytowany dyrektor RDLP w Poznaniu Piotr Grygier, Prorektor UPP prof dr hab. Roman Gornowicz, Małżonka Jubilata pani Weronika Michalska, Dziekan WL prof. dr hab. Piotr Łakomy, Kierownik Zakładu Lasów Górskich IBL w Krakowie prof. dr hab. Wojciech Grodzki, emerytowany kierownik Katedry Entomologii Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. dr hab. Jerzy R. Starzyk, kierownik Katedry Entomologii Leśnej dr hab.

Leśnictwo? Kieruj się na Poznań!

Kwiecień 17, 2018 - 09:41

O strukturze i funkcjonowaniu Wydziału oraz o warunkach rekrutacji na leśnictwo opowiedziała dr inż. Marlena Branowska, a bardzo ciekawą relację ze Stypendium Lasy Świata przedstawiła Pani Jolanta Węgiel. Po wykładzie Gości czekał słodki poczęstunek, a następnie spotkanie z Panią Urszulą Strugarek – przewodniczącą Samorządu Studentów Wydziału Leśnego. Pani Urszula w trakcie spaceru pokazała przyszłym studentom kampus uniwersytecki, za co bardzo serdecznie dziękuję.

Konferencja naukowa „Biologia i ekologia roślin drzewiastych” w Instytucie Dendrologii PAN

Kwiecień 16, 2018 - 08:34

 

Patronat honorowy nad konferencją objęli: Jarosław Gowin – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jerzy Duszyński – Prezes Polskiej Akademii Nauk oraz Andrzej Konieczny – Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

 

Miło jest nam poinformować, że poszerzyliśmy ofertę wykładów zaproszonych gości o dwa referaty:

1. dr. inż. Andrzeja Koniecznego, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych – wykład pt. „Znaczenie badań naukowych dla rozwoju Lasów Państwowych” oraz

Otwarte posiedzenie Europejskiej Federacji Myślistwa Łuczniczego

Kwiecień 09, 2018 - 13:05

Poza myśliwymi z Polski w spotkaniu udział wzięli członkowie EBF z wielu krajów m.in. z:  Hiszpanii, Finlandii, Francji, Słowacji, Niemiec,  Włoch, Rumunii.

Nasz Wydział był reprezentowany przez dr inż. Marcina Włocha pracownika Ogrodu Dendrologicznego i opiekuna Sekcji Łuczniczej Koła Leśników.

Najciekawszymi referatami były: 

Andersa Gejer - Prezesa EBF, Specjalisty zespołu ds. Polityki i Prawa C.I.C. - "Myślistwo łucznicze w europie - aktualna sytuacja i zmiany"

Leśny Kongres Drogowy „Kierunki działań Lasów Państwowych w zakresie drogownictwa leśnego i przedsięwzięć wspólnych z samorządami”

Data wydarzenia:

środa, 9 maja 2018 r., godz. 09:30 – 16:30

Miejsce wydarzenia:

Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym

Organizatorzy Kongresu:

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu Drogowego:

Prof. dr hab. inż. Andrzej Czerniak (Katedra Inżynierii Leśnej WL UPP)

 

Krajowa konferencja naukowo-techniczna „Leśne budownictwo drogowe – dobre praktyki”

 

Data wydarzenia:

czwartek, 10 maja 2018 r., godz. 9:00 – 16:00

Miejsce wydarzenia:

Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym

Konferencje organizuje:

Katedra Inżynierii Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych,

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Poznaniu

 

Erasmus + w Rumunii

Kwiecień 06, 2018 - 08:22
"Wydział Leśny" w Braszowie

Co zaś tyczy się samego programu. Daje on niesamowite możliwości. To niepowtarzalna okazja, by stać się częścią międzynarodowej społeczności. Zawierasz nowe  znajomości z ludźmi pochodzącymi nie tylko z Europy, lecz z całego świata. Szlifujesz znajomość języków obcych, przede wszystkim angielskiego, ale też język kraju, w którym przebywasz, czy te, którymi mówią Twoi nowi znajomi. Mieszkając kilka miesięcy w innym kraju zmieniasz światopogląd, otwierasz umysł i poszerzasz horyzonty. Paradoksalnie, lepiej poznajesz nie tylko świat, ale i samego siebie.

Kurs Brakarski dla studentów Wydziału Leśnego UPP

Kwiecień 04, 2018 - 11:56

Kurs dedykowany jest dla  studentów z ostatniego roku studiów inżynierskich oraz dla studentów pierwszego roku studiów magisterskich. Kurs jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają jedynie koszty noclegu i wyżywienia (szczegóły w zał. Informacja dla studentów).

Terminy kursu brakarskiego 24.09 -5.10.2018 r.

Miejsce OSW w Porażynie

Liczba miejsc maksymalnie 16 osób

Termin zgłoszenia: zgłoszenia będą przyjmowane do 21 kwietnia 2018

Studia ERASMUS+ w Estonii

Kwiecień 04, 2018 - 11:28

Powyższe terminy dotyczą studentów, którzy już zakwalifikowali się na studia w ramach programu ERASMUS+. Bardzo zachęcam studentów Wydziału Leśnego UPP do rozważenia wyjazdu na studia do Estonii w kolejnym roku akademickim (2019/20)

 

Z poważaniem,

wydziałowy koordynator ERASMUS+

dr inż. Tomasz Najgrakowski

dentomn@up.poznan.pl

+48 61 848 76 58

stat4u