Koło Leśników na tropach historii

Koło Leśników na tropach historii

luty 28, 2017 - 08:11

Dnia 24.02 br. wraz z dr hab. Jarosławem Szabanem członkowie Sekcji Użytkowania Lasu w składzie Sylwester Groblewski, Jakub Szmelter oraz Karol Tomczak wraz z kolegami z Sekcja Historii Leśnictwa Koła Leśników - Paweł Ramik oraz Konrad Kupajczyk udali się na teren LZD w Murowanej Goślinie.

Pierwszym przystankiem naszej wyprawy było dębowe wydzielnie na terenie Leśnictwa Kamińsko, gdzie jakiś czas temu w wyniku wichury przewróciły się dwa dość sporę dęby, z których pozyskaliśmy krążki w celu sprawdzenia ich wieku. Według informacji jakie uzyskaliśmy ich oficjalny wiek szacuje się na około 210 lat. Po wstępnych obliczeniach w lesie wiemy, że są dużo starsze, jednak dokładne wyniki będą znane później, kiedy to członkowie SUL zasiądą do wspólnego stołu i zajmą się obróbką zebranego materiału.

Drugim przystankiem była dobrze znana poznańskim studentom leśnictwa bursa w Zielonce, w której piwnicach zalegało mnóstwo starych książek. Sekcja Historii Leśnictwa postanowiła je "wydobyć" oraz zarchiwizować. Prace w bursie trwały kilka godzin, jednak mimo kilku problemów udało nam się opróżnić wszystkie szafy. Znaleźliśmy w nich setki często dość starych książek (niektóre pozycje pochodzą jeszcze z XIX w.), nie tylko z dziedziny leśnictwa, ale też historii, rolnictwa czy polityki. Wśród nich można było dostrzec takie smaczki jak książki ze starej biblioteki Koła Leśników, dzieła prof. Schwappacha oraz wiele starych gazet branży leśnej z dawnych lat. Mamy nadzieję, że proces przeglądania i archiwizacji książek przebiegnie bardzo szybko i już wkrótce dowiemy się co jeszcze kryła tajemnicza biblioteczka z Zielonki

stat4u