Noc Naukowców z leśnikami

Październik 04, 2016 - 11:08

30 września 2016 roku odbyła się kolejna edycja Nocy Naukowców. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jak co roku bardzo aktywnie włączył się w tą akcję. Wśród rzeszy zaangażowanych, wykładowców, doktorantów i studentów naszej uczelni nie zabrakło przedstawicieli Wydziału Leśnego.

Już na długo przed godziną 18 parking przed Collegium Maksimum pękał w szwach. To za sprawą dużej ilości autokarów, która przywiozła młodzież z okolicy na niecodzienne spotkanie z nauką.

Przed wejściem do budynku, w zabezpieczonej taśmami przestrzeni, można było dostrzec tarcze łucznicze. Stanowisko do strzelania z łuku, zostało przygotowane przez Sekcję Łuczniczą Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Punkt o godzinie osiemnastej studenci z Sekcji Łuczniczej Koła Leśników rozpoczęli wykład, na temat historii oraz technik łuczniczych. Sala wykładowa zapełniona była po brzegi. Po wykładzie uczestnicy przenieśli się przed budynek, gdzie każdy mógł sam wypróbować zmierzyć się z strzelaniem z łuku. Kolejka chętnych była ogromna, a emocje na twarzach młodzieży strzelającej z łuku „bezcenne”.

W sali wykładowej, w której odbywał się wykład łuczników, zaraz po nim odbył się cztery edycje wykładu pt. „Każdy z nas może ratować lasy tropikalne”. Wykład został przygotowany przez leśników i pracowników Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu. Uczestnicy wykładu musieli się zmierzyć z ankietą, celem której było ocenienie świadomości społecznej przyczyn zanikania tropikalnych lasów jak i świadomości szkodliwości oleju palmowego. Po chwili  ankietowani, mogli porównać swoje odpowiedzi z poprawnymi, tu okazywało się jak często odpowiedzi ankietowanych rozbiegały się z prawdą.

Gdzie rośnie las tropikalny? Czym się charakteryzuje i co ma wspólnego z olejem palmowym? Na te odpowiedzi odnaleźli pytania wszyscy, którzy w czasie Nocy Naukowców, trafili do Sali b. Wykład „Każdy z nas może ratować lasy tropikalne” zainicjował akcje informacyjną Wydziału Leśnego i Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pt. „Nie jem palmowego – chronię orangutany”. Na zakończenie prelekcji, młodzież obejrzała film z wyprawy pracowników i studentów Wydziału Leśnego do lasów tropikalnych na Borneo. Wszystkie cztery edycje wykładu zakończyła  burza oklasków.

W budynku Collegium Cieszkowskim, który jest „sercem” Wydziału Leśnego odbywały się warsztaty przygotowane przez pracowników i doktorantów Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu.  Odbyły się cztery edycje warsztatów pt. „Myśliwy też człowiek”. Czy wiesz kto uratował Czerwonego Kapturka i Królewnę Śnieżkę? Myśliwy czyli kto? Kiedyś poważany, dziś nielubiany. Ma wąsa i kalosze? Chodzi po lesie w kapeluszu? A kim są współcześni myśliwi?

W trakcie zajęć można było dowiedzieć się czy sarna to żona jelenia i czy dzik jest taki dziki, jak go malują. Co robią daniele i jelenie, jak nikt ich nie widzi. A dzięki Michałowi Kołacińskiemu i współpracy z sokolnikami pracownicy Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu zaprezentowali zgromadzonym na warsztatach  ptaki drapieżne. Ponieważ muzyka łagodzi obyczaje, było też muzycznie – grano na rogach i sygnałówkach. Kto myśli, że to takie łatwe? Niech sprawdzi za rok - zapraszamy!

Drugą atrakcją przygotowaną przez Katedrę Łowiectwa i Ochrony Lasu były warsztaty połączone z pokazem pt. „W kleszczach kleszcza”. Uczestnicy dowiedzieli się jak groźny może być mały kleszcz. Ale żeby nie było tak strasznie to pokazano również jak bezpiecznie pozbyć się niechcianej pamiątki ze spaceru na świeżym powietrzu. Prelegenci bardzo obrazowy sposób przedstawili  jak wyglądają mali krwiopijcy w znacznym powiększeniu. Mamy nadzieję, że przekonali Wszystkich by nie bać się chodzić do lasu. Niedowiarków i uprzedzonych zapraszamy za rok! Do zobaczenia!