Studenci UPP z wizytą w Chinach

Sierpień 08, 2017 - 12:28

W dniach od 27 lipca do 6 sierpnia 2017 r delegacja studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: Sonia Paź (Wydział Leśny) Adam Bałwas (Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu), Piotr Tomczak (Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu) i Emilia Zawadzka (Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach) wyruszyła w podróż do Chin w celu nawiązania współpracy naszego Uniwersytetu z chińskimi wyższymi uczelniami rolniczymi.

Reprezentanci UPP wraz z gospodarzami - pracownikami i studentami Uniwersytetu Rolniczego w Daqing

Po 18 godzinach od wyjazdu z Poznania dotarliśmy do stolicy Państwa Środka,gdzie odwiedziliśmy  Pekiński Uniwersytet Rolniczy. Kolejnym przystankiem było miasto Huhehaote - stolica chińskiej prowincji Mongolia. Przedstawiliśmy naszą Uczelnię oraz wysłuchaliśmy wystąpień chińskich studentów. Odwiedziliśmy również Uniwersytet Rolniczy im. gen. Bayi w Daqing w prowincji Heilongjiang.

Gospodarze zaprezentowali nam imponujących rozmiarów kampus oraz liczne laboratoria wyposażone w nowoczesny sprzęt wykorzystywany do realizacji badań z zakresu biotechnologii. Ostatnią z wizytowanych uczelni był Uniwersytet Rolniczy w Changchun w prowincji Jilin, z którego pochodzi większość studentów chińskich studiujących na naszej Uczelni.

Prezentacja Wydziału Leśnego dotyczyła głównie przedstawienia naszej oferty studiów anglojęzycznych, działalności naukowej i dydaktycznej poszczególnych katedr, Ogrodu Dendrologicznego, programu stypendialnego "Lasy Świata", współpracy z zagranicą oraz aktywności studentów w ramach Koła Leśników, Samorządu Studentów Wydziału Leśnego oraz Zespołu Trębaczy Myśliwskich Venator.

Wszystkie spotkania przebiegły w przyjaznej atmosferze dającej nadzieję na nawiązanie współpracy. Po każdej prezentacji zadawane były liczne pytania prowadzące do ożywionych dyskusji na tematy związane z realizacją projektów badawczych oraz studiów na różnych poziomach. Znaleźliśmy również czas by skosztować tradycyjnej chińskiej herbaty, zwiedzić Muzeum Narodów Mongolskich czy Świątynię Nieba w  Pekinie.

Chciałabym złożyć serdeczne podziękowania Panu Dziekanowi prof. dr hab. Piotrowi Łakomemu za umożliwienie wyjazdu w celu zaprezentowania Wydziału Leśnego. Było to dla mnie bardzo pouczające doświadczenie i mam nadzieję, że pozwoli ono na dalszy rozwój współpracy międzynarodowej prowadzonej przez nasz Wydział.

Sonia Paź