Kwiecień 2019

Sekcja Łucznicza Koła Leśników UPP na I Zawodach Łucznika Field by SŁuP

Kwiecień 30, 2019 - 11:20

27 kwietnia 2019r. Sekcja Łucznicza Koła Leśników UPP w postaci 5-osobowej grupy reprezentowała Wydział Leśny i Koło Leśników podczas „I Zawodów Łuczniczych Field by SŁuP” w Czarnej Wodzie. Większość członków sekcji po raz pierwszy miała możliwość wzięcia udziału w zawodach tego typu.

Zapraszamy do konkursu „Foto-Leśnik 2019”

Kwiecień 29, 2019 - 17:15

Wszystkich pracowników oraz studentów naszego Wydziału Leśnego zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym Foto-Leśnik. Zdjęcia można zgłaszać w sześciu kategoriach: rośliny, zwierzęta, myślistwo, krajobraz leśny, żywioły oraz leśne selfie.

Wszystkie informacje są zawarte w regulaminie konkursu, jednak w razie wątpliwości prosimy kierować swoje pytania na adres e-mail: fotolesnik2019@gmail.com

 

Czekamy na zgłoszenia!

Samorząd Studentów Wydziału Leśnego UPP

Studia Podyplomowe „Hodowla lasu I” i „Hodowla lasu II” – ruszyła rekrutacja

Kwiecień 25, 2019 - 07:55

Ruszył nabór na kolejną edycję Studiów Podyplomowych „Hodowla lasu I” i „Hodowla lasu II” (rok akademicki 2019/2020). Studia cieszą się ogromną popularnością przede wszystkim wśród pracowników Lasów Państwowych, parków narodowych, biur urządzania lasu. Słuchaczami studiów mogą być także osoby pracujące w branży związanej szeroko pojętą ochroną środowiska, ochroną przyrody czy też osoby będące właścicielami zakładów usług leśnych, które chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu hodowli lasu.

V Turniej Łuczniczy o puchar Dziekana Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Kwiecień 24, 2019 - 07:49

Nasz Turniej na stałe wpisał się już w ogólnopolski kalendarz imprez łuczniczych. Tym bardziej nie mogliśmy zawieźć zaufania przybyłych do nas z całej Polski łuczników. Do rywalizacji stanęło łącznie 160 zawodników w siedmiu kategoriach sprzętowych i wiekowych. Z samego rana turniej został uroczyście otwarty przez Dziekana Pana prof.dr hab. Piotra  Łakomego, który jak co roku wspiera organizację naszego turnieju. Następnie opiekun naszej sekcji Dr inż. Marcin Włoch przeprowadził krótką odprawę w której, omówił regulamin, zasady bezpieczeństwa oraz inne ważne komunikaty dotyczące turnieju.

Samorząd Studentów Wydziału Leśnego w Poznaniu zorganizował XII Ogólnopolską Konferencję Studentów Leśnictwa

Kwiecień 24, 2019 - 07:40

W czwartek 11.04 uczestników konferencji przywitali gospodarze ośrodka – pracownicy Nadleśnictwa Świebodzin. Pan Z-ca Nadleśniczego Jarosław Guzowski, Pani podleśniczy leśnictwa Dolina – Estera Mikuła oraz Pan Michał Olech rzecznik prasowy Nadleśnictwa Świebodzin, który wraz z Panem Jarosławem przedstawili uczestnikom rys historyczny nadleśniczych zarządzających terenem obecnego nadleśnictwa, a także charakterystykę terenu oraz bieżące problemy z jakimi się zmagają.

X Jubileuszowe Zawody Młodych Leśników

Kwiecień 11, 2019 - 07:57

Pierwszego dnia w Ogrodzie Dendrologicznym UPP odbył się konkurs drwali do którego w tym roku dodaliśmy nowe konkurencję . Następnego dnia zawodnicy zmierzyli się w biegu na orientację z rozpoznawaniem gatunków na terenie Leśnictwa Strzeszynek, a po biegu zawodnicy zmierzyli się z testem wiedzy leśnej. Trzeciego dnia odbyło się rozdanie nagród, które wręczyli Prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Cezary Mądrzak oraz Opiekun Koła Leśników dr hab. Jarosław Szaban.

Nagrody przyznano w następujących klasyfikacjach:

Aktywność żerowania nietoperzy w gospodarczych lasach sosnowych – publikacja w European Journal of Forest Research

Kwiecień 05, 2019 - 07:23

 

Nasze badanie przeprowadzone zostały w latach 2013-2014 w trzech kompleksach leśnych zachodniej Polski: Puszczy Drawskiej, Puszczy Noteckiej i w Borach Dolnośląskich. Nocną rejestrację aktywności nietoperzy przeprowadzono przy użyciu szerokopasmowych detektorów ultrasonicznych Pettersson D1000 w czterech fazach rozwojowych drzewostanów sosny zwyczajnej: zręby, uprawy (2-5 lat), drzewostany średniowiekowe (41-60 lat) i drzewostany dojrzałe (> 80 lat).

INTERNATIONAL WEEK na Wydziale Nauk Leśnych Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych (SLU)

Kwiecień 02, 2019 - 13:01

- Pekińskiego Uniwersytetu Leśnego (Chiny)

- Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze (Czechy)

- Estońskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Tartu

- Uniwersytetu we Freiburgu (Niemcy)

- Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Polska)

- Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (Kanada)

- Instytutu Badań Leśnych ICFRE (Indie)

- Stanowego Uniwersytetu Karoliny Północnej (USA)

- Stanowego Uniwersytetu Oregon (USA)

- Uniwewsytetu Georgii (USA)

- Uniwersytetu Nowego Brunszwiku (Kanada)

- Uniwersytetu w Padwie (Włochy)

Apel do nauczycieli akademickich – ERASMUS+

Wysłane przez Jolanta Węgiel w wt., 04/02/2019 - 12:34

W dniach 25-29 marca 2019 r. w Umea (Szwecja) odbyło się spotkanie przedstawicieli 14 uniwersytetów z dwunastu krajów, dotyczące rozwoju współpracy badawczej i dydaktycznej w zakresie leśnictwa.

W trakcie rozmów wszyscy uczestnicy deklarowali wolę intensyfikacji dotychczasowych i nawiązywania nowych kontaktów.

W przypadku naszego Wydziału szczególnie interesująco rysują się możliwości intensyfikacji współpracy z uczelniami europejskimi w ramach programu ERASMUS+:

- podpisanie umowy z Uniwersytetem we Freiburgu (Niemcy)

Złoty medal dla drużyny Wydziału Leśnego UPP w XXXIII Międzynarodowych Zawodach Umiejętności Leśnych Forestry Versatility w Brnie

Kwiecień 02, 2019 - 10:35

Krótka relacja z zawodów czyli jak wyglądała Nasza droga do zwycięstwa.  
Pierwszego dnia odbyły się konkurencje techniczne związane głównie z pracą pilarką, takie jak: okrzesywanie, przerzynka precyzyjna kłody leżącej i stojącej, zmiana łańcucha tnącego pilarki oraz przepiłowanie kłody piłą poprzeczną („moja twoja”). Tego dnia zostały również sprawdzone nasze umiejętności w obsłudze symulatora Harwestera.

Płyta samoodwadniająca PDS - nowa płyta drogowa do budowy dróg leśnych z Katedry Inżynierii Leśnej UPP uzyskała Krajową Ocenę Techniczną wydaną przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów

Kwiecień 01, 2019 - 08:12

Na mocy umowy o wspólności prawa do uzyskania patentu i patentu na wynalazek (nr umowy WP/15/2018), zawartej w dniu 12.10.2018 r. instytucje te wspólnie złożyły do Urzędu Patentowego RP wniosek o udzielenie patentu na wynalazek pt.: „Samoodwadniająca się płyta drogowa, przeznaczona zwłaszcza do budowy dróg śladowych stałych lub tymczasowych. Zgłoszenie oznaczono numerem: P.426938.

Wizyta nauczycieli z Wydziału Leśnego UPP w Bośni i Hercegowinie

Kwiecień 01, 2019 - 07:12

W trakcie pobytu, goście z Polski mieli możliwość zapoznania się z działalnością partnerskiego Wydziału, obchodzącego w tym roku 70-lecie swojego istnienia. Wygłosili cykle wykładów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem studentów, a także uczestniczyli w seminarium terenowym dotyczącym problemów nasiennictwa i szkółkarstwa. Wzięli również udział w promocji książki p.t. „Lasy pierwotne Bośni i Hercegowiny”, zorganizowane przez tamtejsze Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa.