luty 2020

ERASMUS+ Wydz.Leśny - spotkanie informacyjne 03/03/2020

luty 28, 2020 - 07:42

Będzie okazja uzyskania informacji o możliwościach uczestnictwa w programie ERASMUS, spotkania z osobami zajmującymi się wymianą międzynarodową na naszym Wydziale oraz w Dziale Współpracy z Zagranicą, wysłuchania doświadczeń Koleżanek i Kolegów, którzy właśnie wrócili z zagranicznych studiów i praktyk i wreszcie poznania naszych Gości - studentów zagranicznych, którzy spędzą najbliższy semestr na naszym Wydziale!

Do zobaczenia 3/3/2020 na spotkaniu!

 

dr inż. Tomasz Najgrakowski

Wydziałowy koordynator programu ERASMUS+

Tajemniczy świat owadów w Niepublicznej Szkole Otwarte Drzwi

luty 26, 2020 - 11:02

Zajęcia przeprowadził kierownik Katedry Entomologii Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Mazur wraz z doktorantem mgr inż. Radosławem Witkowskim. Prelekcja odbyła się w dwóch grupach: klasy I-III oraz IV - VIII. Uczniowie mieli wspaniałą okazję samodzielnej obserwacji owadów za pomocą mikroskopu stereoskopowego, pozwalającego na przestrzenne widzenie obrazu powiększanego. Część doświadczalną uzupełniła ciekawa pogadanka dotycząca owadów, w trakcie której można było dowiedzieć się m.in.

Lasy Świata Gwatemala 2020 – Rio Dulce (rzeka pelikanów)

luty 25, 2020 - 11:48

Dalszą podróż kontynuowaliśmy drogą wodną – motorówką po rzece Rio Dulce. Kapitan naszej łodzi był niewątpliwie profesjonalistą w swoim fachu, zapewniając nam rozrywkę nie tylko uderzając dziobem łodzi w fale (ochlapał nasz wszystkich :), ale również pokazując dzikie życie rzeki – legwana, czaple, kormorany, pelikany.

Lasy Świata Gwatemala 2020 - Wizyta w Utopii

luty 18, 2020 - 11:29

Kolejny dzień był pełen wrażeń. Pobudka wśród śpiewu ptaków i szumu rzeki Rio Cahabon, słyszanych bezpośrednio z łóżka (niektóre pomieszczenia hotelu nie są odgrodzone od lasu żadnymi ścianami!) jest czymś niezwykłym! Dla mnie i dr Wiatrowskiej poranek rozpoczął się godzinną sesją jogi. Po ćwiczeniach dotarliśmy do reszty ekipy raczącej się śniadaniem. Według mnie pysznym, jednak nie wszyscy byli zachwyceni faktem, że są tam dostępne jedynie opcje wegetariańskie. Szybciutko dołączyliśmy do jedzących, aby o godzinie 10:00 wyjechać dwoma terenówkami w celu zwiedzania jaskini.

Lasy Świata Gwatemala 2020 – Jezioro Atitlan

luty 18, 2020 - 03:31

Nasz pobyt nad jeziorem trwał trzy dni. Podczas nich odwiedziliśmy kilka spośród kilkunastu miast położonych nad jego brzegiem. Miasta te charakteryzuje charakterystyczna niska zabudowa, wspinająca się na zbocza wulkanów i wzgórz. Co ciekawe, nad samym jeziorem lokalna ludność używa, w zależności od miasta, trzech różnych dialektów, które pochodzą z języka Majów. W całej Gwatemali używanych jest 21 różnych dialektów.

Lasy Świata część I – Zdobywamy wulkan

luty 13, 2020 - 14:17

Na nowy dzień poczekaliśmy w przytulnym hostelu w starej stolicy Gwatemali – mieście Antigua Guatemala, do którego z lotniska dostaliśmy się busami. Już nad ranem obudził nas śpiew ptaków, zupełnie inny niż ten znany nam z Polski. Przy wspaniałym akompaniamencie pierzastych śpiewaków wyszliśmy na dach hostelu, na którym znajdował się taras z doskonałym widokiem na okolicę. Miasto ze wszystkich stron otoczone było wulkanami (jest ich w Gwatemali aż 38!), których zbocza porastały niezliczone gatunki drzew, krzewów i innych roślin naczyniowych, tworzące wspaniały górski las tropikalny.

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA DO PROJEKTU STAŻOWEGO REALIZOWANEGO ZE ŚRODKÓW UNIJNYCH

luty 07, 2020 - 20:46

Jeżeli jesteś studentem ostatniego roku Leśnictwa II stopnia, mamy dla Ciebie wolne miejsce na staż! Skorzystaj z okazji i zwiększ swoją atrakcyjność na rynku pracy! Wybierz swojego wymarzonego Pracodawcę, który ma profil firmy zgodny z kierunkiem kształcenia na Twoich studiach. Wykonaj staż zawodowy i zyskaj ciekawe stypendium oraz podnieś swoje kompetencje i umiejętności!

To prawdopodobnie ostatnia okazja by skorzystać z projektu stażowego!

Nie czekaj! Ilość miejsc jest ograniczona!

Zbudujmy razem domki dla owadów

luty 06, 2020 - 12:21

"EKO - AKTYWNI„ to projekt ekologiczno–edukacyjno-społeczny, którego głównym celem jest wspieranie i ochranianie pożytecznych gatunków ptaków, zwierząt i owadów.  Jednym z głównych założeń projektu jest wielopokoleniowe uczestnictwo, dlatego zaproszone zostały dzieci wraz z rodzicami, dziadkami, znajomymi i wszystkich, którym nie jest obojętny los naszej planety.

Organizatorzy: Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Otwarte Drzwi i Niepubliczna Szkoła Podstawowa Otwarte Drzwi

Studenci liczą nietoperze

luty 06, 2020 - 07:36

Wyjazd ten był dobrą okazją aby podszkolić się w ciężkiej sztuce rozpoznawania gatunków nietoperzy. Najliczniej w kontrolowanych jaskiniach zimowały podkowce małe (Rhinolophus hipposideros), które po raz kolejny zaskoczyły wzrostem swojej liczebności.

Norwegia Erasmus Krzysztof Rutkowski

luty 06, 2020 - 07:26

Semestr w Norwegii był pod wieloma względami inny niż w Serbii. Nie byłem tu jednym z nielicznych obcokrajowców. Przeciwnie, jednym z aż 30% studentów zza granicy, którzy uczą się w NMBU (Norweski Uniwersytet Nauk Biologicznych)! Pod obcokrajowców jest przygotowane wiele rzeczy, m.in. bardzo duży wybór kursów prowadzonych w języku angielskim. Sam kraj jest mocno rozwinięty, co widać również na uniwersytecie.

Studenci leśnictwa w przygotowaniu na wyjazd

luty 05, 2020 - 09:48

Na początku marca grupa 16 poznańskich leśników odwiedzi Uniwersytet Nauk Stosowanych w Eberswalde (University of Applied Sciences) i tamtejszy Wydział Leśny. W tym samym mieście znajduje się także Krajowe Centrum Kompetencji Leśnej, gdzie także będziemy gościć oraz czynnie uczestniczyć w pomiarach jednych z najstarszych powierzchni prof. Schwappacha.

Kolejnym punktem programu będzie wyjazd do Wydziału Leśnego w Tharandt na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie, gdzie będziemy brali udział w wykładach i oraz będziemy poznawać lasy iogród botaniczny.