Maj 2020

Z cyklu publikacje naszych pracowników- Fungi associated with Cyclaneusma needle cast in Scots pine in the west of Poland

Maj 27, 2020 - 13:50

Poza opadaniem liści u gatunków liściastych, późnym latem i jesienią obserwujemy również żółknięcie i zrzucanie igieł u silniej nasłonecznionych młodych sosen. Objawy mogą świadczyć o porażeniu igieł grzybami powodującymi jesienną osutkę sosny. W pracy „Fungi associated with Cyclaneusma needle cast in Scots pine in the west of Poland” analizowano zbiorowiska grzybów zasiedlające igły sosny zwyczajnej z objawami jesiennej osutki sosny. Zebrano je we wrześniu 2016 - maju 2017 roku. Analizę mykologiczną przeprowadzono metodą molekularną.

Pożegnanie Tomka Ogrodowczyka

Maj 21, 2020 - 11:18

Wczoraj, w środę 20 maja 2020 r., pożegnaliśmy naszego Kolegę Tomka Ogrodowczyka, znakomitego artystę, który spoczął na cmentarzu w Kwilczu (powiat międzychodzki). Odprowadzali go liczni leśnicy i artyści oraz dźwięk klangoru żurawi, który sam nagrał. 

Prof. dr hab. Małgorzata Mańka

Z cyklu publikacje naszych pracowników - Systematyczne znaczenie cech morfologicznych pyłku wybranych gatunków z rodzaju Rubus (Rosaceae)

Maj 21, 2020 - 09:06

Badaniami objęto 58 gatunków jeżyn reprezentujących większość podgatunków oraz wszystkie sekcje i serie rodzaju Rubus L. występujące w Polsce. Ten należący do rodziny Rosaceae rodzaj jest uznawany za bardzo trudny pod względem taksonomicznym, ze względu na bardzo dużą liczbę gatunków (około 1000) i problemy z ich odróżnianiem, a także różne pod względem zajmowanej powierzchni, często trudne do wyznaczenia zasięgi naturalnego występowania poszczególnych gatunków jeżyn.

Studenci - zapraszamy do udziału w Projekcie "Najlepsi z Natury!

Wysłane przez Jolanta Węgiel w pt., 05/15/2020 - 09:12

Studenci - zapraszamy do udziału w Projekcie "Najlepsi z Natury!", o którym być może jeszcze nie słyszeliście, a w którym warto wziąć udział. Projekt dotyczy możliwości skorzystania z szerokiej oferty doradztwa kariery (przedsiębiorczości, personalnego, zawodowego,edukacyjnego) dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Spotkania to okazja do wypełnienia testu kompetencji zawodowych oraz ustalenia edukacyjnej i zawodowej strategii działania na przyszłość.

Główne korzyści:

- rozpoznanie mocnych stron na rynku pracy

VI posiedzenie Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Leśne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Maj 14, 2020 - 07:36

12 maja odbyło się, szóste w kadencji, a pierwsze w formie zdalnej, posiedzenie Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Leśne. Do transmisji wykorzystano platformę ZOOM. Przewodniczący Rady - prof. dr hab. Andrzej Czerniak koordynował posiedzenie ze specjalnie przygotowanej do takich celów sali znajdującej się w Dziale Aparatury UP. Towarzyszyli mu: prof. UPP dr hab. Piotr Mederski  koordynator głosowań online oraz prof. UPP

Wpływ pory roku na częstość i stopień uszkodzeń drzew podczas trzebieży wczesnej w drzewostanach olchy czarnej w Polsce

Maj 12, 2020 - 12:34

Użytkowanie drzewostanów olchowych, które rosną głównie na siedliskach podmokłych jest utrudnione przede wszystkim ze względu na wysoki poziom wód gruntowych, okresowo lub stale utrzymujące się podtopienie oraz gleby torfowe o niskiej nośności. Planując pozyskanie drewna w takich uwarunkowaniach przyrodniczych należy zwracać uwagę nie tylko na dobór właściwej technologii i organizacji pracy, ale w jak najszerszym zakresie wykorzystać inne aspekty, jak chociażby dobór odpowiedniej pory roku, która pozwoliłaby ograniczyć szkody w środowisku leśnym.

Nie żyje Tomasz Ogrodowczyk

Maj 12, 2020 - 10:34

Tak Tomek mówił o swojej twórczości

 „Dlaczego fotografuję i filmuję przyrodę? Dlaczego nagrywam głosy dzikich zwierząt? Odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim zależy mi na tym, aby zachować dla potomnych wizerunek przyrody, z jaką wciąż obcuję. Chcę przy tym podzielić się z innymi swoją fascynacją, zauroczeniem światem, jakiego wielu nigdy nie widziało i z pewnością wielu już nie zobaczy. A pokazuję ją taką, jaką sam widzę – z bliska, bez tajemnic, barwną, rozśpiewaną i piękną.”

 

Zbigniew Krysztofiak pierwszym „zdalnym” magistrem Wydziału Leśnego UPP

Maj 07, 2020 - 08:45

W poniedziałek 04.05.2020 roku odbył się pierwszy egzamin dyplomowy przeprowadzony w sposób zdalny przy pomocy platformy ZOOM. Do egzaminu przystąpił student studiów niestacjonarnych drugiego stopnia Pan Zbigniew Krysztofiak. Praca dyplomowa pt. „Porównanie zmian zawartości wybranych pierwiastków w glebach Nadleśnictwa Krotoszyn” została przygotowana pod kierunkiem Prof. UPP dr hab. Pawła Rutkowskiego, Recenzentem pracy był Prof. dr hab. Maciej Skorupski.

Zapraszamy na studia podyplomowe - Zarządzanie ryzykiem w otoczeniu drzew – monitoring, diagnostyka, pielęgnacja

Maj 04, 2020 - 07:55

Celem studiów podyplomowych jest uzupełnienie zakresu tematycznego nierealizowanego w toku studiów „leśnictwo” i kierunków pokrewnych oraz przygotowanie specjalistów zajmujących się diagnostyką drzew i oceną ryzyka potencjalnie niebezpiecznych i szkodliwych zdarzeń z ich udziałem. Oferta studiów skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, zajmujących się problematyką drzew, między innymi w aspekcie ochrony środowiska i przyrody, leśnictwa czy też architektury krajobrazu.