Tajemniczy świat nietoperzy w Niepublicznej Szkole Otwarte Drzwi

Wrzesień 18, 2020 - 08:19

W ramach programu „EKO-AKTYWNI”, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zorganizował zajęcia edukacyjne dla uczniów Niepublicznej Szkoły Otwarte Drzwi pt. „Nocni  łowcy”.

Zajęcia przeprowadziła Jolanta Węgiel, a uczestnikami ich byli uczniowie klas I-III. Ze względu na epidemie zajęcia odbywały się w małych grupkach. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się dużo informacji na temat nietoperzy. Szczególnie uczestników jednej grupy zaciekawiła informacja o tym jak cenne jest guano (odchody nietoperzy). Zdziwili się, że do dnia dzisiejszego na skale przemysłową pokłady guana nietoperzowego są eksploatowane w Stanach Zjednoczonych. Tam też powstała słynna ustawa o wyspach z guano (ang. Guano Islands Act, Guano Act) przyjęta przez Kongres Stanów Zjednoczonych 18 sierpnia 1856 roku. Pozwalała ona obywatelom Stanów Zjednoczonych obejmować w posiadanie wyspy, na których znajdowały się złoża guano. Ustawa obowiązuje do dzisiaj.

Za tydzień, tajniki wiedzy na temat nietoperzy będą zgłębiać starsze klasy. EKO - AKTYWNI„ to projekt ekologiczno–edukacyjno-społeczny, którego głównym celem jest wspieranie i ochranianie pożytecznych gatunków ptaków, zwierząt i owadów.  Jednym z głównych założeń projektu jest wielopokoleniowe uczestnictwo, dlatego zaproszone zostały dzieci wraz z rodzicami, dziadkami, znajomymi i wszystkich, którym nie jest obojętny los naszej planety na warsztaty budowania schronów dla nietoperzy. Warsztaty odbędą się  na terenie szkoły w sobotę 26 września 2020 r.

Projekt finansowany w ramach konkursu charytatywnego "Międzypokoleniowe poruszenie - dla dóbr Ziemi zabezpieczenie" organizowanego przez Aquanet SA.

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Otwarte Drzwi i Niepubliczna Szkoła Podstawowa Otwarte Drzwi.

Partnerem projektu jest: Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.