W Krakowie posadzono dęby dedykowane prof. L. Mroczkiewiczowi i prof. T. Perkitnemu

W Krakowie posadzono dęby dedykowane prof. L. Mroczkiewiczowi i prof. T. Perkitnemu

Październik 13, 2020 - 12:44

10 października 2020 roku.  nastąpiło  uroczyste odsłonięcie tablic przy posadzonych dębach w Alei Podróżników w Krakowie. Wśród pięciu odsłoniętych tablic, jedna była dedykowana dwóm profesorom z naszej uczelni: Leonowi Mroczkiewiczowi i Tadeuszowi Perkitnemu.

Przed II Wojną Światową odbyli niesamowitą podróż dookoła świata. Ich wyprawa rozpoczęła się 11 września 1926 roku w Poznaniu i zakończyła tamże po okrążeniu całego globu 18 lutego 1930. Świeżo upieczeni absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego ruszyli na włóczęgę, by na własne oczy zobaczyć i lepiej poznać lasy różny stref klimatycznych, o których uczyli się podczas studiów z zakresu leśnictwa. Dysponując skromnymi środkami finansowymi podczas podróży podejmowali się przeróżnych prac, aby zarobione pieniądze przeznaczyć na kontynuację wyprawy. Okrążając kulę ziemską przez Szwecję, Francję dotarli do Brazylii, Amerykę Południową przemierzyli przez Argentynę i Chile by dostać się do Azji, gdzie odwiedzili Półwysep Indochiński, Cejlon kończąc podróż w Afryce, skąd zakupionym w Casablance Fordem wrócili do Poznania. Jak wyliczył dr inż. Wojciech Kokociński w ciągu czterech lat odwiedzili 36 krajów na 5 kontynentach.

Dla uczczenia wyjątkowych Polaków, wspaniałych podróżników i odkrywców powstała w 2017 r. inicjatywa stworzenia w Krakowie alei dębowej im dedykowanej. Aleję zapoczątkowało 30 wybranych nazwisk wyjątkowych osób. Rok 2018 to kolejne 8 wybitnych postaci. W 2019 roku decyzją kapituły, aleja powiększyła się o cztery nazwiska wybitnych Polaków. W roku 2020 Aleja powiększy się o następne 5 tablic przed dębami. Docelowo w Alei Podróżników będzie posadzonych 50 dębów.