Znamy laureatów III edycji „Lasów Świata”

Znamy laureatów III edycji „Lasów Świata”

Listopad 17, 2015 - 09:10

W dniu 16 listopada, w d.s. Przylesie odbył się  wybór laureatów stypendium wyjazdowego „Lasy Świata”.

16 października 2015 r dwunastu kandydatów na laureatów stypendium  zaprezentowało swoją działalność przed powołaną Komisją Stypendialną oraz zgromadzonym audytorium. Studenci walczyli o 3 stypendia, ufundowane przez: Dziekana Wydziału Leśnego UP w Poznaniu, firmę ATJ s.c. oraz Nadleśnictwo Świeradów.

Najwyższą liczbę punktów uzyskali: Adam Milczarek, Mateusz Modrzejewski, Bartłomiej Sijka i to oni stali się laureatami III edycji stypendium wyjazdowego „Lasy Świata”.

Sylwetki kandydatów

Adam Milczarek jest studentem leśnictwa naszym wydziale. Współautor publikacji w czasopiśmie Forestry letters, pt. ” Ocena zagrożenia drzewostanów sosnowych (Pinus sp.) przez foliofagi zimujące w ściółce leśnej w Arboretum SGGW w Rogowie”.

Aktywny działacz Koła Leśników, członek Samorządu Studenckiego Wydziału Leśnego, członek Rady Wydziału Leśnego, członek Konwentu Studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ( od lutego 2013, obecnie w głównym zarządzie na stanowisku sekretarza), delegat na zjazdach PSSURu ( Porozumienia Samorządów Studenckich Uczelni Rolniczych).

Koordynator „drużyny Drwali”, która reprezentowała wydział na zawodach ( zdobyli liczne medale). Adam przygotowywał studentów do startów w zawodach w trójboju siłowym oraz wyciskania sztangi leżąc. Trenowani przez niego zawodnicy osiągnęli wysokie miejsca na cyklicznych zawodach Akademickich Mistrzostw Wielkopolski.

Osiągnięcia sportowe: indywidualne Mistrzostwo Wielkopolski w Strzelectwie sportowym w sezonie 2012/2013,III miejsce w II Mistrzostwach Polski Szkół Leśnych w Strzelectwie Pneumatycznym, Starościn 14.04.2012., II miejsce w zawodach o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Kostomłoty 31.03.2012, III miejsce w XXIV Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów do lat 20 w Trójboju Siłowym, Kielce 23-24 czerwca 2012, II miejsce w XIV Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów do lat 18 w Trójboju Siłowym, Puławy 11-12 grudnia 2010, III miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 20 w Trójboju Siłowym, Kielce 14-15 maja 2011, II miejsce w otwartych Mistrzostwach Województwa o Puchar Gór Świętokrzyskich w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym, Kielce 8.10 2011, Wielokrotne podium w zawodach lekkoatletycznych Akademickich Mistrzostw Wielkopolski  w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem, Podium drużynowe na  Akademickich Mistrzostwach Wielkopolski w sezonie 2013/2014 oraz 2014/2015 w ergometrze wioślarskim.

 

Mateusz Modrzejewski jest studentem leśnictwa na naszym wydziale. Uczestniczy dwóch projektach badawczych prowadzonych na Instytucie Dendrologii PAN w Kórniku "Biologia korzeni jako czynnik kształtujący podatność dębów na okresowe zamieranie", ”Geograficzne trendy zmienności cech funkcjonalnych sosny zwyczajnej w Europie w kontekście zmian klimatycznych i procesów ekologicznych" .

Aktywny działacz Koła Leśników, obecnie pełni w nim funkcje prezesa. Współzałożyciel i pierwszy prezes Sekcji Historii Leśnictwa Koła Leśników UP w Poznaniu. Współorganizator wystawy poświęconej historii polskiego leśnictwa, zorganizowanej przy okazji centralnych obchodów 95-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Współorganizator różnego rodzaju uroczystości, spotkań, seminariów, prelekcji  i imprez organizowanych z ramienia Koła Leśników, np. Wigilii Koła Leśników, Balu Leśnika, Choinki Rektorskiej, Mszy Hubertowskiej.

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu, "90 lat Lasów Państwowych- postacie wybitnych leśników- Józef Rivoli". Nominowany w 2015 r. do Nagrody im. prof. Józefa Rivolego, przyznawanej przez PTL Oddział Wielkopolski.

 

Bartłomiej Sijka jest studentem dwóch kierunków studiów magisterskich (Ochrona Przyrody, Leśnictwo)  na naszym wydziale. Obecnie zaangażowany w pracę badawczą pt. „Liczebność i rozmieszczenie włochatki Aegolius funereus w obszarze Natura 2000 „Puszcza nad Gwdą”, która jest realizowana w Instytucie Zoologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Aktywny działacz Koła Leśników oraz członek Zespołu Trębaczy Myśliwskich „Venator”, w którym obecnie pełni funkcje kierownika do spraw organizacyjnych.

Za swoje najważniejsze osiągnięcia uważa: XX Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich "Goraj-Zamek" 2013, Pierwsze miejsce w kategorii „sygnały myśliwskie” (członek Zespołu),Międzynarodowy Festiwal Muzyki Myśliwskiej Kraków - Niepołomice 2013, Zespołowe Mistrzostwo Polski w kategorii „sygnały myśliwskie”, II miejsce w kategorii „muzyka myśliwska” (członek Zespołu), Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej – „Człuchów 2014”, II miejsce w mistrzowskiej klasie „sygnały myśliwskie” i I miejsce w prestiżowej kategorii „muzyka myśliwska” (członek Zespołu), Ogólnopolski Festiwal Muzyki Myśliwskiej „Brynek-Koszęcin 2015” – Tytuł Zespołowego Mistrza Polski, I miejsce w kategorii „muzyka myśliwska”, nagroda za najlepsze wykonanie hejnału konkursu, Grand Prix konkursu (koordynator wyjazdu, członek Zespołu),X Kaszubski Przegląd Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej Sierakowice 2014- pierwsze miejsce w kategorii zespołowej w klasie „muzyka myśliwska” (członek Zespołu, koordynator wyjazdu), XI Gorzowski Konkurs sygnalistów Myśliwskich „Przeborowo 2014”, II miejsce w kategorii zespołowej w klasie „sygnały myśliwskie” i I miejsce w kategorii zespołowej w klasie „muzyka myśliwska” (członek Zespołu, koordynator wyjazdu), XX Wielkopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich – Goraj Zamek 2014 – I miejsce w mistrzowskiej klasie „sygnały myśliwskie” w kategorii zespołowej (członek Zespołu, koordynator wyjazdu)

Uzyskane stypendium pokryje koszty udziału laureatów w organizowanej przez Wydział Leśny UP w Poznaniu wyprawie naukowej nad Amazonkę, która odbędzie się w lutym 2016 r.

 

Skład komisji stypendialnej:

  • Przewodniczący - Dziekan Wydziału Leśnego UP w Poznaniu: prof. dr hab.  Piotr Łakomy
  • Przedstawiciele studentów: Wojciech Czuper, Mateusz Staniewicz, Bartosz Gosztyła
  • Przedstawiciele pracowników: dr hab. Witold Grzywiński, dr hab. Jarosław Szaban, dr inż. Andrzej Węgiel.
  • Przedstawiciele fundatorów stypendium: mgr inż. Lubomir Leszczyński (Nadleśnictwo Świeradów)

Skład komisji skrutacyjnej:

  • Anna Piotrowska
  • Małgorzata Hoppe
  • Maciej Wolniewicz

Patroni medialni wyprawy: Drewno.pl, Dziennik Leśny, Głos Lasu, Przegląd Leśniczy, Studia.net  i Wieści Akademickie.

Tradycyjnie  zorganizowania „wyborów laureatów Lasów Świata” podjęli się studenci z Samorządu Studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. To dzięki ich zaangażowaniu, cała uroczystość przebiegła bardzo sprawnie i profesjonalnie. Wszystkim osobom biorącym udział w organizacji tego wydarzenia jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Jolanta Węgiel